کد مطلب:106197 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:210

اسناد نهج البلاغه از ديدگاه شيخ محمد عبده مفتي مصرشيخ محمد عبده يكي ديگر از علماي بزرگ اهل سنت و مفتي مصر در مقدمه شرحش بر «نهج البلاغه» به طور قطع تمام آن را از سخنان اميرالمومنين عليه السلام مي شمارد و مي گويد: «... ذلك الكتاب الجليل، هو جمله ما اختاره السيد الشريف الرضي رحمه الله من كلام سيدنا و مولانا اميرالمومنين علي بن ابي طالب (كرم الله وجهه) جمع متفرقه و سماه هذا الاسم «نهج البلاغه» و لا اعلم اسما اليق بالدلاله علي معناه منه و ليس في وسعي ان اصف هذا الكتاب بازيد مما دل عليه اسمه و لا ان آتي بشي ء في بيان مزبته فوق ما اتي به صاحب الاختيار»:

«... آن كتاب ارزشمند برگزيده ايست كه آن را سيد شريف رحمه الله از سخنان آقا و مولايمان اميرالمومنين علي بن ابي طالب- كرم الله وجهه- گزينش و انتخاب نموده و در يكجا جمع كرده و پراكندگي آنها را بر طرف ساخته و آن را « نهج البلاغه» ناميده است و هيچ نامي را سزاواتر از آن سراغ ندارم كه دلالت بر معاني و محتواي آن كند. و من از توصيف

[صفحه 43]

اين كتاب و بيان ويژگيهاي آن- بيش از آنچه نامش بر آن دلالت دارد و جز آنچه را كه گرد آورنده ي آن گفته است- عاجز و ناتوانم!!».


صفحه 43.