کد مطلب:125055 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:224

ميلاد نور
در ماه ذيحجه ي سال دوم هجرت پس از جنگ باشكوه بدر كه به صورت افتخارآميزي به سود مسلمانان پايان يافت، دو درياي علم و عفت به هم پيوست و ازدواج علي و زهرا عليهماالسلام سرگرفت و دست غواص لايزالي محصول اين پيوند مبارك را كه دو دردانه ي شاهوار از صدف پاك عصمت بود و به عنوان نعمت و هديه اي بزرگ به جهانيان عرضه داشت [1] كه به فرمان خدا.[ صفحه 24]به نام فرزندان هارون جانشين موسي عليهماالسلام كه به زبان عبري شبر و شبير [2] بود، حسن و حسين ناميده شدند، زيرا كه پدرشان علي عليه السلام هم شأن هارون بود يعني جانشين به حق پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم [3] .

با ولادت امام مجتبي سوره ي كوثر مصداق تازه يافت، آسمان و زمين نورباران شد، آسمانيان يكديگر را تهنيت مي گفتند، موجي از سرور و شادي خانواده ي نبوت را فراگرفت، و بار ديگر پس از ولادت مادرش فاطمه، آبي بر آتش بولهبي دشمنان اسلام ريخته شد كه اميدشان را به يأس مبدل ساخت.


[1] اشاره به روايات وارده در تفسير و تأويل آياتي از سوره ي الرحمن: مرج البحرين يلتقيان 19 بينهما برزخ لا يبغيان 20 فبأي ء الاء ربكما تكذبان 21 يخرج منهما اللؤلؤ و المرجان 22.

[2] فيروزآبادي در قاموس اللغة اين نامها را شبر (حسن)و شبير (حسين) و مشبر (محسن) خوانده است.

[3] اين وصلت آسماني سه محصول ديگر نيز داشت. دو دختر باكرامت به نامهاي زينب كبري (ام كلثوم كبري) و زينب صغري (ام كلثوم صغري) ويك پسر نامولود يعني محسن كه در جريان حمله به خانه ي علي عليه السلام از مادر سقط شد.