کد مطلب:125079 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:216

امام از نظر شيعه
شيعه اعتقاد دارد كه امام جانشين حقيقي پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم است و بار مسؤليت آن حضرت را به دوش دارد، از اين رو مانند او معصوم است يعني از خطا و اشتباه عمدي و سهوي به دور است و آنچه مي گويد و عمل مي كند به امر الهي است و مطابق با دستورالعملي است كه در اختيار دارد [1] . امام داراي همه ي كمالات انساني در حد اعلاي آن است، يعني عاقلترين، داناترين، عادلترين، آگاهترين، شجاعترين و... مردم است و[ صفحه 67]امامان همه در اين صفات يكسانند. [2] از امام معصوم بايد مانند پيامبر بي چون و چرا اطاعت كرد [3] و در هيچ كاري بر او پيشي نجست، همان گونه كه از خدا و پيامبر نبايد جلوتر افتاد. [4] .


[1] كافي 1: 284-279.

[2] كافي 275:1.

[3] اشاره به سوره نساء: يا ايها الذين ءامنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الامر منكم... 59 و سوره ي احزاب: و ما كان لمؤمن و لا مؤمنة اذا قضي الله و رسوله أمرا أن يكون لهم الخيرة من أمرهم و من يعص الله و رسوله فقد ضل ضلالا مبينا 36.

[4] اشاره به سوره ي حجرات: يا ايها الذين ءامنوا لا تقدموا بين يدي الله و رسوله و اتقوا الله ان الله سميع عليم 1 و حديث ثقلين كه فرمود: «.. از آنان جلو و عقب نيفتيد كه هلاك مي شويد، و به آنان چيزي نياموزيد كه آنان از شما داناترند.».