کد مطلب:210163 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:377

قبه بنات الرسول
از جمله دفن شدگان در بقيع، سه دختر رسول خدا (صلي الله عليه وآله) هستند كه پيش از اين، قبه اي بر بالاي قبورشان بود و به قبه بنات الرسول شهرت داشت. اين سه خواهر عبارتند از:

رقيه; كه همسر عثمان بن عفان بود و با او در مدينه زندگي مي كرد. وقتي جنگ بدر رخ داد، او به سختي مريض شد و تا قبل از رسيدن رسول خدا (صلي الله عليه وآله) به مدينه، درگذشت. رسول خدا (صلي الله عليه وآله) او را در بقيع دفن كرد.[ صفحه 343]ام كلثوم; كه پس از رقيه، او نيز به همسري عثمان بن عفان درآمد. و در سال نهم هجرت درگذشت و در بقيع دفن شد.

زينب; پيش از بعثت، همسر ابوالعاص بن ربيع بود. پس از هجرت رسول خدا (صلي الله عليه وآله) به مدينه، او در مكه نزد همسرش نگه داشته شد. ابوالعاص در جنگ بدر در كنار مشركان شركت كرد و اسير شد. همسرش زينب گلوبند خود را به عنوان فديه وي فرستاد. رسول خدا (صلي الله عليه وآله) فرمود تا گلوبند را پس فرستادند و ابوالعاص را نيز به شرطي آزاد كرد كه همسرش را طلاق دهد و راهي مدينه كند و بدين ترتيب زينب به رسول خدا (صلي الله عليه وآله) ملحق شد. چند سال بعد، ابوالعاص ايمان آورد و به مدينه آمد و مجدداً با زينب ازدواج كرد. زينب در سال هشتم هجرت درگذشت.

اين سه خواهر در كنار يكديگر دفن شده اند و همان گونه كه گذشت، بر روي قبور آنان قبه اي وجود داشته و به عنوان يكي از زيارتگاه هاي مدينه در بقيع بوده است.