کد مطلب:224221 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:106

فضيلت زيارت حضرت رضا
1- در تحفةالزائر از حضرت رسول صلي الله عليه و آله روايت كرده اند كه فرمود زود باشد كه پاره اي از جگر من يا از تن من در زمين خراسان مدفون گردد و هيچ مؤمني زيارت نمي كند او را مگر آن كه حق تعالي بهشت را براي او واجب گرداند و بدنش را بر آتش جهنم حرام گرداند.

2- در حديث ديگر فرمود هر غمناكي زيارت كند قبر فرزندم را در طوس غمش زايل گردد و هر گناه كاري او را زيارت كند گناهانش را بيامرزد.

3- حديثي از حضرت موسي بن جعفر عليه السلام روايت كرده اند كه فرمود هر كه زيارت كند قبر فرزندم علي را نزد خداي تعالي ثواب هفتاد حج و عمره ي مقبول خواهد داشت راوي استبعاد كرد و از روي استعجاب پرسيد هفتاد حج مقبول؟ فرمود هفتاد هزار حج مقبول.

4- و در روايت ديگر فرمود هر كس قبر علي را در طوس زيارت كند چنان باشد كه خدا را در عرش زيارت كرده باشد.

5- حديثي از خود حضرت ثامن الائمه سلام الله عليه نقل شده كه فرمود در خراسان بقعه اي هست كه روزي محل رفت و آمد ملائكه شود پرسيدند كدام بقعه فرمود آن در زمين طوس است و آن جا و الله باغي است از باغ هاي بهشت هر كه مرا زيارت كند در آن بقعه چنان است كه رسول خدا صلي الله عليه و آله را زيارت كرده باشد و براي او بنويسند ثواب زيارت هزار حج پسنديده و هزار عمره ي مقبوله و من و پدرانم شفعاء او باشيم در روز قيامت.

6- ابن ابي نصر روايت كرده كه من به خط خود حضرت امام رضا عليه السلام خواندم كه نوشته بود به شيعيان من برسانيد كه زيارت قبر من برابر هزار حج است و اين مطلب را به حضرت امام محمد تقي عليه السلام عرض كردم فرمود و الله برابر هزار هزار حج به شرط شناختن مقام او.

در روايتي ديگر نقل است كه فرمود هر كس مرا زيارت كند در سه مورد به زيارت او خواهم آمد:

(اول) روز قيامت است تا او را از هول قيامت خلاصي دهم (دوم) موقعي كه نامه ي اعمال را به دستشان مي دهند براي ميزان اعمال (سوم) وقت عبور از صراط.

8- در يك روايت دارد كه فرمود زود باشد كه كشته شوم به زهر و به سم مدفون گردم پهلوي قبر هارون الرشيد و آن جا مطاف شيعيان گردد و محل نزول و صعود ملئكه شود هر كس در غربت مرا زيارت كند و پهلوي قبر من دو ركعت نماز بگذارد به حق خداي يگانه و به مقام پيغمبر[ صفحه 293]برگزيده اش كه مستحق آمرزش گناهان خواهد شد.

9- از حضرت امام محمد تقي عليه السلام پرسيدند رفتن به مكه براي حج غير واجب بهتر است يا برود زيارت پدرت در خراسان فرمود به خراسان پدرم را زيارت كند افضل است از حج و زيارت در ماه رجب باشد [1] .

10- در كتاب من لا يحضره الفقيه از حضرت امام محمد تقي عليه السلام روايت كرده اند كه فرمود در كوه طوس قطعه اي از زمين است كه از بهشت برداشته شده هر كس وارد آن زمين شود ايمن از آتش جهنم خواهد بود و من از جانب حق تعالي ضامن مي شوم براي زائر قبر پدرم در طوس به شرطي كه عارف به حق او باشد.

11- شيخ صدوق در عيون اخبار الرضا روايت كرده كه مردي از صلحاء پيغمبر را در خواب ديد عرض كرد كدام يك از اولاد شما را زيارت كنم فرمود رضا را زيارت كن و سه مرتبه بگو صلي الله عليه و آله [2] .

فضيلت ثواب زيارت حضرت رضا (ع)

در فضيلت زيارت حضرت ثامن الائمه امام هشتم علي ابن موسي الرضا عليه السلام اخبار متواتري وارد شده و ثواب بسياري براي زائرين نوشته اند كه به يكي دو روايت قناعت مي كنيم:

از حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله در تحفةالزائر روايت مي كند كه فرمود زود باشد پاره اي از تن من در زمين خراسان مدفون گردد و هيچ مؤمني زيارت نمي كند او را مگر آن كه بهشت مشتاق او شود و بدنش بر آتش جهنم حرام گردد و هر غمناكي او را زيارت كند حق تعالي غم و همش را زايل گرداند.

نظير اين روايت از اميرالمؤمنين عليه السلام تا به حضرت صادق عليه السلام روايت شده و حضرت موسي بن جعفر عليه السلام فرمود هر كه زيارت كند قبر فرزندم علي را خداوند ثواب هفتاد حج به او مرحمت فرمايد راوي تعجب كرد حضرت تأييد و تأكيد فرمود بلكه معادل هفتاد هزار حج مقبول است البته شرط قبولي اين ثواب و فضيلت همان است كه خودش فرمود به شرطها و شروطها و انا من شروطها كه با علم به امامت و يقين به مقام ولايت و معرفت در حق او زيارت نمايد.

روايتي هم نقل مي كنند كه حضرت امام محمد تقي مي فرمايد پدرم در نامه اي كه به من[ صفحه 294]نوشت مرقوم فرمود هر كس مرا زيارت كند و حق مرا بشناسد من در سه جا روز قيامت او را زيارت مي كنم آن جا كه نامه هاي اعمال به دستشان باشد آن جا كه در صراط به خواهند بگذرند آن جا كه در ديوان عدالت الهي به حساب آن ها رسيدگي كنند.

نماز جعفر طيار و زيارت حضرت ثامن الائمه عليه السلام در تحت قبه ي رضوي بسيار مؤثر است.

فضيلت زيارت حضرت ثامن الائمه (ع)

علامه ي مجلسي از جلودي و جوهري نقل مي كند كه حضرت جعفر بن محمد الصادق عليه السلام فرمود جدم رسول خدا فرموده است هر كس زيارت كند فرزندم علي را در خراسان بهشت بر او واجب مي گردد و آتش دوزخ بر او حرام مي شود.

قال رسول الله (ص) ستدفن بضعة مني بارض خراسان لا يزورها مؤمن الا اوجب الله عزوجل له الجنة و حرم جسده علي النار.

اين حديث كه به تواتر نقل شده قبل از تولد امام رضا عليه السلام گفته شده است [3] .

متوكل از پدرش از هروي روايت مي كند:

قال سمعت الرضا (ع) يقول و الله ما منا الا مقتول شهيد فقيل له فمن يقتلك يابن رسول الله قال شر خلق الله في زماني يقتلني بالسم ثم يدفني في دار مضيقه و بلاد غربه الا فمن زارني في غربتي كتب الله عزوجل له اجر مأة الف صديق و مأة الف شهيد و مأة الف حاج و معتمر و مأة الف مجاهد و حشر في زمرتنا و جعل في الدرجات العلي من الجنه رفيقنا [4] .

حضرت رضا عليه السلام فرمود از ما نيست مگر آن كه مقتول و شهيد شود گفته شود اي فرزند پيغمبر كي تو را خواهد كشت فرمود شريرترين بندگان خدا مرا به سم مي كشد و در خانه ي دور افتاده و شهر غربتي دفن مي كند آگاه باشيد كه هر كس مرا در غربت زيارت كند خداوند تعالي براي او ثواب صد هزار شهيد صد هزار حاجي صد هزار مجاهد در راه خدا مي نويسد و روز قيامت هم با او محشور مي گردد و در درجات عاليه ي بهشتي نيز رفيق و همنشين ما خواهد بود.خرم آن روزي كه رخش آرزو را زين كنم

از چه بيژن عزيمت سوي فلك دين كنماز خزان عمر مي ترسم همي خواهم كه خويش

وارهانم زين خزان و عزم فروزدين كنمجان به لب آمد به غربت خوش روم سوي وطن

زين سپس خدمتگذاري درش آئين كنماز علامه حاج شيخ علي اكبر نوقاني[ صفحه 295]
[1] مفاتيح ص 500.

[2] در مستدرك و وسايل اخباري در استحباب تبرك به مشهد امام رضا (ع) ذكر شده است.

[3] بحارالانوار ص 333 ج 22.

[4] بحار ص 224 ج 2.