کد مطلب:276804 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:136

مقدمه چاپ دوم
بسم الله الرحمن الرحيم

ستايش از آن خداوندي است كه كارساز است و بنده نواز، و پروردگار عالميان، و مالك روز جزا.

و درود بيكران بر اشرف كائنات پيامبر رحمت حضرت ختمي مرتبت محمد بن عبدالله صلي الله عليه و آله و اهل بيت پاك و پاكيزه ي او عليهم السلام، كه پيشوايان امت و راهنمايان بشريت اند. و به ويژه بر اميد مستضعفان، جان تابناك جهان، بنيانگذار حاكميت قرآن، حضرت مهدي صاحب الزمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) كه رمز بقاي هستي است، درود فراوان باد.

پيش از آنكه درباره ي كتاب حاضر سخني بگويم بر خود لازم مي بينم اين نكته را خاطر نشان سازم كه شرايط خاصي دست به دست هم داد و خاطره اي از طفوليت- كه از اهل منبر مي شنيدم كه پيش از ظهور مبارك حضرت مهدي عليه السلام سيدي از دودمان پاك رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم از تبار اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام در ايران قيام خواهد كرد- مرا بر آن داشت تا درباره ي اين موضوع به كاوش و تحقيق پرداخته، در اين زمينه كتابي فراهم آورم كه اين امر به تأليف كتاب «زمينه سازان انقلاب جهاني مهدي عليه السلام» منتهي گرديد.

اكنون كه با منت و ياري خداوند متعال چاپ اول كتاب به اتمام رسيده و نسخه هاي آن ناياب گرديده و براي بار دوم آماده چاپ و انتشار مي گردد با شكرگزاري به درگاه ايزد منان، چاپ جديد كتاب را به همه ي تشنگان دانش، و شيفتگان فضيلت، و جويندگان راه حق و حقيقت، و همه ي منتظران مؤمن و كساني كه امروز با تمام وجود به معنويات[ صفحه 14]روي مي آورند، تقديم مي نمايم.

و يادآور مي شوم كه در آستانه ي چاپ دوم، با تجديد نظر در كتاب، مواردي را كه نياز به تبيين داشت، توضيح بيشتري دادم كه اميدوارم مورد پذيرش پژوهشگران و دين باوران، و منتظران باايمان قرار گرفته و به همان اندازه كه انتظار مي رود مفيد افتد.

و اينك سخني چند درباره ي كتاب:

خواننده ي گرامي! پيش از مطالعه ي كتاب حاضر و مرور در آن لازم است نكات چندي را كه در اينجا مي آوريم با دقت بخوانيد و مطالب آنرا به ذهن بسپاريد تا درباره ي مباحثي كه در آينده پيرامون نهضت اسلامي ايرانيان پيش از ظهور مبارك حضرت مهدي عليه السلام به رهبري ابر مردي از دودمان پاك رسول خدا صلي الله عليه و آله خواهيم داشت دچار تزلزل و تشويش خاطر نگرديد.

1- كتاب حاضر كه پيرامون برخي از علائم ظهور، بويژه نهضت اسلامي ايرانيان نگارش يافته، حوادثي را كه طبق پيش بيني هاي أئمه ي معصومين عليهم السلام در طول سالهاي قبل از ظهور، در ايران اسلامي به وقوع مي پيوندد براي شما شرح مي دهد.

2- اين كتاب، از اين جهت كه شامل روايات مربوط به «زمينه سازان» پيش از ظهور و نقش رهبري سيدي بزرگ و انقلابي از دودمان اهل بيت عليهم السلام در ايران است، اطلاعات كميابي از ويژگيهاي ملت مسلمان و انقلابي ايران را به دست مي دهد، و خواننده پس از مطالعه مي تواند اطمينان حاصل كند كه از چگونگي قيام ديني ايرانيان، و نحوه ي نهضت آن بزرگ سيد انقلابي به وسيله ي روايات وارده و شواهد و قرائن موجود در متن كتاب، به حد كافي اطلاعات لازم را كسب نموده است.

3- از آنجا كه محور اصلي بحث در كتاب حاضر پيرامون قيام سيدي از نوادگان اهل بيت عليهم السلام از سرزمين مقدس ايران اسلامي بوده و در ذهن بسياري از خوانندگان - حتي شخص مؤلف - چنين بوده است كه آن سيد بزرگوار «سيد حسني» است، از اينرو با اينكه نگارنده ثابت كرده است كه مطابق برخي از اخبار و نظريات دانشمندان اسلامي سيد نامبرده «سيد حسني» است با اين حال، هرگز خروج سيد حسني را نيز انكار نكرده است. بلكه با تذكرات و يادآوريهاي مكرر و نقل روايات متعدد و فراوان كه - از شيعه و سني- در متن كتاب آورده، به اثبات رسانده است كه سه انقلابي ايراني[ صفحه 15]قبل از ظهور در پهنه ي سياست ايران ظاهر مي شوند كه هر سه نفر آنها «سيد» مي باشند.

4- با توجه به اينكه طبق روايات وارده سه انقلابي ايراني پيش از ظهور در ايران قيام خواهند نمود كه هر سه نفر آنها سيد مي باشند و در روايات نيز از ظهور به عناوين مختلفي چون، سيد حسني، سيد حسيني و سيد خراساني سخن به ميان آمده است و حمل همه ي آن روايات بر قيام يك نفر نيز بعيد، مي نمايد، از اينرو ما پيوسته از نخستين فريادگر انقلابي كه ساقط كننده ي رژيم شاهنشاهي در ايران است به عنوان: سيد حسيني، ياد خواهيم كرد تا از آن دو سيد انقلابي ديگر باز شناخته شود، چه آنكه طبق بعضي از روايات- چنانكه در متن كتاب خواهد آمد- نخستين قيام كننده، دعوت حق را لبيك گفته و از اين جهان رحلت مي كند، و آن دو سيد ديگر با هر اسم و عنوان كه خوانده شوند خواه به عنوان حسني، و خواه به عنوان خراساني- در حدود يك ماه بعد از ظهور، با حضرت مهدي عليه السلام بيعت مي نمايند و در صف ياران آن حضرت قرار مي گيرند.

5- خوانندگان گرامي بايد توجه داشته باشند كه گاهي ممكن است يك موضوع يا مطلب براي بسياري از محققان و مورخان و نويسندگان و پژوهشگران مبهم و نامشخص بوده و سابقه ي ذهني آنها چيز ديگري باشد ولي بعدها گذشت زمان و وقوع حادثه اي آنرا براي همگان قابل فهم نموده و ديوار همه ي حدسياتي كه در ذهن محققان و كاوشگران وجود داشته و قرنها با آن زندگي كرده و بدان خو گرفته اند و يا درباره ي آن به كاوش و تحقيق پرداخته اند، يكباره در هم فرو ريزد.

6- مطالب اين كتاب تا حدي فشرده ولي جامع است، زيرا درباره ي هر يك از موضوعات مورد بحث به طريق استدلال وارد مي شود و با استناد به روايات، و نقل گفتار دانشمندان، و ذكر برخي از جريانات تاريخي نتيجه ي روشني به دست مي دهد.

7 - بعضي مواقع كه حديثي نياز به توضيح داشته است گاهي عنان قلم نگارنده را به راهي برده، كه ناچار شده است جهت روشن تر شدن مطلب، همان حديث را بصورت مفصل تر از منبع ديگر نقل كند، گرچه اين كار به نظر بعضي خسته كننده و ملال آور است، ولي به نظر مؤلف اين كار ضرورت داشته است. زيرا در أحاديث مفصل نكات دقيقي وجود دارد كه آن نكات در أحاديث مختصر، ديده نمي شود.

8- به همه ي خوانندگان محترم توصيه مي كنيم: اگر فرصت خواندن تمام مطالب[ صفحه 16]كتاب را ندارند، لااقل مقدمه ي چاپ اول و دوم كتاب را مطالعه نمايند تا اگر در موقع خواندن كتاب، يا مطالعه ي قسمتهايي از فرازهاي حساس آن، به موضوع مشكلي برخورد نمودند به آساني بتوانند آنرا، حل كنند.

در خاتمه صميمانه ترين سپاس هاي خود را به درگاه خداي تعالي عرضه مي دارم و از ذات اقدس احديتش خواهانم كه در ظهور مبارك پيشوا و مولايمان حضرت بقية الله (ارواحنا له الفداء) تعجيل فرمايد و بر ما منت گذارد، و بقيه عمرمان را تفضلا در روزگار مسعود دولت حقه به عهد مبارك آن حضرت قرار دهد.

به اميد روزي كه آن بزرگ رهبر آسماني، آخرين حجت خدا، موعود همه ي امتها و ملتها ظهور فرموده و جهانيان را در سايه ي حكومت واحد جهاني از عدالت و آزادي الهي خود سيراب فرمايد.

انشاء الله

مؤلف[ صفحه 17]