کد مطلب:276837 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:104

علاماتي كه در ماه رجب ظاهر مي شود
از جمله علائم حتميه آيات و علامات و نشانه هائي است كه در ماه رجب ظاهر مي شود. مرحوم شيخ طوسي، در «كتاب غيبت» خود از حسن بن محبوب از امام هشتم «حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام» روايت كرده است كه آن حضرت فرمود:

بناچار فتنه و آشوب عظيمي روي خواهد داد كه حتي اشخاص زيرك و كساني كه از خواص ما شيعيان مي باشند نيز در دام آن گرفتار خواهند شد، و اين در موقعي است كه شيعيان ما سومين امام از اولاد مرا از دست بدهند. [يعني پس از شهادت امام عسگري عليه السلام و زمان غيبت حضرت ولي عصر -عجل الله تعالي فرجه-]، اهل آسمان و زمين بر وي گريه مي كنند و چه بسيار افراد مومن و خداشناسي كه هنگام از دست رفتن «ماء معين» يعني آب صاف و زلال (كه مراد از آن حضرت قائم عليه السلام است) متاسف و دلسوخته و محزون مي گردند. گويا من هم اكنون آنها را مي بينم در آن موقعي كه آنان را صدا مي زنند بسيار خوشحال و مسرورند و آن صدا كه از دور شنيده مي شود چنان واضح است كه گويا از نزديك شنيده مي شود، و آن صدا براي اهل ايمان رحمت، و براي كافران مايه رنج و عذاب است.

راوي گفت: عرض كردم:آن صدا چيست؟

فرمود: در ماه رجب سه صدا از آسمان شنيده مي شود، صداي اول اين است: «الا لعنة الله علي الظالمين» يعني: آگاه باشيد كه لعنت خدا بر ستمكاران است. صداي دوم: مي گويد: «ازفت الازفة يا معشر المومنين» اي مردم با ايمان، رسيد آنچه بايد برسد، و صداي سوم اينكه سيمائي را در برابر چشمه ي خورشيد مي بينند كه مي گويد: «هذا اميرالمومنين عليه السلام قد كر في هلاك الظالين». يعني: اين اميرالمومنين عليه السلام است كه براي هلاك ظالمان و نابودي ستمكاران آمده است.[ صفحه 88]و در روايت «حميري» آمده: در صداي سوم شخصي از نزديك خورشيد ديده مي شود كه مي گويد: خداوند فلاني را فرستاد، سخنانش را بشنويد و از او پيروي كنيد.

و هر دو راوي گفته اند: در اين موقع گشايش مردم، و آن كساني كه مرده اند و دوست مي داشتند كاش زنده بودند تا جنين روزي را مي ديدند، فرا مي رسد، و خداوند دلها و سينه هاي مردم با ايمان را شفا مي بخشد. [1] .


[1] غيبت شيخ طوسي ص 268 ط- نجف.