کد مطلب:276886 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:81

حديث 01
سعيد بن مسيب از رسول خدا صلي الله عليه و اله روايت نموده كه آن حضرت فرمود:

پرچم هاي سياهي از «مشرق» بسود بني العباس خارج مي شود و تا آن موقعي كه خدا بخواهد خواهند ماند. پس از آن پرچم هاي سياه ديگري كه آن پرچم ها كوچك است و با مردي از نسل ابوسفياني (سفياني مشهور) و ياران او مي جنگند، از مشرق زمين قيام مي كنند و سپس مطيع حضرت مهدي عليه السلام مي شوند و زمام كار را به دست وي مي سپرند. [1] .

در اين روايت نه تنها پيغمبر اكرم صلي الله عليه و اله از خلافت بني عباس و ظهور دولتي در آخرالزمان از بني هاشم خبر مي دهد بلكه رسول خدا صلي الله عليه و اله در اين حديث با همه ي اختصارش، با صراحت تمام، هم از خلافت بني عباس خبر داده، و هم از سرزمين مشرق (منطقه ي جغرافيايي بنيان گذار دولت عباسيان) گفتگو نموده، و هم از «پرچم هاي سياه» كه شعار ويژه ي ابومسلم خراساني و سيه جامگان خراسان بوده است نام برده، و هم در ضمن از نهضت گروه ديگري كه در آخرالزمان قيام مي كنند، و سالها پس از انقراض دولت بني عباس روي كار مي آيند و شعار ويژه ي آنان نيز پرچم هاي سياه است پيشگوئي فرموده است.

البته با اين تفاوت كه فرموده است پرچم هاي گروه دوم كه مطيع حضرت صاحب الامر عليه السلام مي گردند بر خلاف پرچم هاي سياه بني العباس كه دراز و طولاني و در حدود چهارده ذراع بوده، [2] ، «سياه و كوچك» است و صاحبان آنها با سفياني مي جنگند و سرانجام تسليم حضرت صاحب الامر عليه السلام مي گردند.[ صفحه 173]
[1] عقدالدرر ص 26 و الملاحم و الفتن ص 55 باب 102.

[2] بحارالانوار ج 42 ص 61.