کد مطلب:276888 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:79

حديث 03
مرحوم علامه ي مجلسي اعلي الله مقامه در كتاب پر ارج «بحارالانوار» در مورد نام ابومسلم، روايتي را از اميرمؤمنان علي عليه السلام بدين صورت نقل فرموده است:

«اعمش» از مردي از قبيله ي «همدان» چنين روايت كرده كه ما در جنگ «صفين» با علي عليه السلام بوديم و شاميان طرف راست سپاهيان عراق را درهم شكستند و عراقيان پا به فرار گذاشتند، مالك اشتر بر عراقيان بانگ زد و فرياد برآورد تا آنها را بسوي معركه و ميدان جنگ باز گرداند، در اين ميان اميرمؤمنان عليه السلام زمزمه اي آغاز نمود و در حالي كه روي سخنش با اهل شام بود فرمود: «يا ابامسلم خذهم» اي ابومسلم آنان را بگير، و اين سخن را سه بار تكرار فرمود:

مالك اشتر عرضه داشت: يا اميرالمؤمنين مگر ابومسلم در ميان سپاه شام نيست كه شما اين چنين مي فرمائيد؟! حضرت در پاسخ مالك فرمود: اي مالك منظور من از ابومسلم آن مرد خولاني كه تو گمان برده اي نيست، بلكه مقصود من از ابومسلم آن مردي است كه در آخر زمان از «مشرق» خروج مي كند و خداوند بوسيله ي او اهل شام را به هلاكت مي رساند و سلطنت بني اميه را از دستشان خارج مي سازد و زوال حكومت بني اميه بدست اوست. [1] .[ صفحه 174]در اين روايت اميرمؤمنان علي عليه السلام با صراحت تمام و بدون هيچگونه ابهامي نام ابومسلم خراساني را رسما به جهانيان اعلام داشته و با يك جمله ي كوتاه (اي ابومسلم آنان را بگير) از قيام پر ماجراي ابومسلم كه يكي از دعوتگران با نفوذ و پيروان سرسخت بني عباس بوده اشاره نموده است. ديگر جاي هيچگونه شك و ترديدي باقي نمي ماند كه نخستين خراساني، همان ابومسلم مشهور و سردار حماسه ساز سيه جامگان خراسان است.

و جالب توجه است كه: همه ي مطالبي را كه رسول خدا صلي الله عليه و اله و اميرمؤمنان عليه السلام و ساير امامان عليهم السلام در رابطه با قيام ابومسلم بيان داشته اند در صفحه ي خارج بوقوع پيوسته و از نظر تاريخ نيز ثابت و مسلم گرديده است.


[1] بحارالانوار ج 41 ص 31- بطوري كه از اين روايت استفاده مي شود از سخن اميرمؤمنان عليه السلام معلوم مي شود كه در سپاه شام مردي بنام ابومسلم بوده كه مالك اشتر خيال كرده منظور از ابومسلم همان مرد شامي است، و لذا از حضرت پرسش نموده، مگر ابومسلم در ميان سپاه شام نيست؟ و حضرت در جواب او فرموده است مقصود من آن مردي كه تو گمان مي بري نيست.