کد مطلب:276966 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:79

اشتباه از كجاست؟
بدون شك ميتوان اظهار اطمينان نمود كه اين اشتباه، يا از ناحيه ي نسخه برداران قبلي صورت گرفته، و يا اينكه از ناحيه ي چاپ كتابها، اين اشتباه روي داده است و شأن مرحوم علامه ي مجلسي اعلي الله مقامه، و هم چنين «شاگرد شهيد» اجل و اعظم از آنست كه دچار چنين اشتباه بزرگي گردند. و البته حقير به چاپهاي ديگر «بحارالانوار» مانند چاپ «كمپاني» و «امين الضرب» مراجعه نكرده ام و نمي دانم آيا در آن چاپها هم مانند اين اشتباه وجود دارد يا خير.

به هر حال: با مطالعه ي دقيق دركتب حديث، و تعمق بيشتر درباره ي خروج «سيدحسني» براي هر انسان تيزبين و دورانديش و ژرف نگر و كنجكاو، بخوبي روشن مي شود كه بطور قطع و يقين، آن شخصيت عظيم و انقلابگر و بي باك و نترس و شجاع و جسور و متهور كه هيچگونه بيم و هراس به دل راه نمي دهد، و در برابر همه ي زورمداران و قدرتمندان عالم مي ايستد، و در برابر سختيها و ناملايمات روزگار، خم به ابرو نمي آورد، و آوازه ي انقلاب اسلامي خويش را با فريادهاي «وا اسلاماه» بگوش جهانيان مي رساند. و با دگرگون ساختن اوضاع و احوال جهان، توجه محرومان و مستضعفان سراسر عالم را به ايران، و انقلاب اسلامي خويش جلب مي نمايد و زمينه ي حكومت جهاني مهدي موعود عليه السلام را فراهم مي آورد، شخصيت كم نظيري است كه «سيد» «عالم» بزرگوار، مطاع، و فرمانرواي علي الاطلاق مردم مسلمان «ايران» است.

و او كسي است كه حركت انقلابي او از بلاد شرق و «ايران» و دعوت انقلاب اسلامي او در ميان ايرانيان پاكدل و ديندار و متعهد به اسلام، و از ناحيه ي مشخصي بنام[ صفحه 331]«ديلم» و قزوين و طالقان (كه از نواحي قديم خراسان و جزء سرزمين «ديالمه» است) صورت خواهد گرفت ولي «حسني» بودن وي چه از نظر اخبار و چه از ديدگاه دانشمندان، مورد شك و ترديد و بلكه در برخي از اخبار به «حسيني» بودن وي تصريح شده است.