کد مطلب:276974 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:76

حديث: كأني بالحسني و الحسيني و قد قاداها
مرحوم شيخ طوسي -رضوان الله عليه- در كتاب «غيبت» حديثي را از «عمرو بن ثابت» از حضرت ابي جعفر (امام باقر عليه السلام) در مورد بيعت نمودن «سيدحسني» با حضرت ولي عصر -عجل الله تعالي فرجه - در كوفه بدينصورت نقل كرده است:

يدخل المهدي الكوفة، و بها ثلاث رايات قد اضطربت بينها، فتصفو له فيدخل حتي يأتي المنبر و يخطب، و لا يدري الناس ما يقول من البكاء، و هو قول رسول الله صلي الله عليه و آله كأني بالحسني و الحسيني، و قد قاداها، فيسلمها الي الحسيني فيبايعونه»!

عمرو بن ثابث، از پدرش، از حضرت ابي جعفر امام محمدباقر عليه السلام در ضمن يك حديث طولاني از آنحضرت روايت كرده است كه فرمود: پس حضرت مهدي عليه السلام[ صفحه 351]وارد كوفه مي شود، در حالي كه در آنجا سه پرچم در اهتزاز است و در برابر حضرت تسليم مي گردند، و چون كوفه براي آن حضرت صاف گرديد و پرچمها در برابرش تسليم شدند، آن حضرت داخل كوفه مي شود و به مسجد تشريف مي برد و بالاي منبر مي رود و براي مردم خطبه مي خواند و بقدري مردم از ديدن، و استماع سخنان حضرت گريه مي كنند كه نمي دانند آن جناب چه مي گويد. آنگاه امام باقر عليه السلام فرمود: (و هو قول رسول الله صلي الله عليه و آله: كأني بالحسني و الحسيني. و قد قاداها فيسلمها الي الحسيني فيبايعونه). و اين است معناي فرمايش پيغمبر صلي الله عليه و آله كه فرمود: گويا من هم اكنون «سيدحسني» و «حسيني» را مي بينم كه پرچمها را رهبري مي كنند و هر دو صاحب پرچمند، و سيد حسني پرچمها را به سيد «حسيني» يعني حضرت مهدي عليه السلام، تسليم مي كند، و جمعيت حسني و حسيني هر دو، با حضرت بيعت مي كنند. [1] .

اين حديث در كمال صراحت به رهبري دو نفر سيد، كه يكي «سيدحسني» و ديگري «سيدحسيني» باشد اشاره مي كند، و بخوبي از آن فهميده مي شود كه آن شخصيتي كه بهمراه سپاهيان و لشكريان از ايران به كوفه مي رود و در آنجا منتظر مي ماند تا حضرت ولي عصر (ارواحنا له الفداء) بعراق و كوفه تشريف بياورد و گويا ضمنا از طرف «سيدحسيني» نيابت دارد و پس از ورود حضرت، خود او و لشكريانش و تعداد ديگري از سپاهيان ايران زمين كه در كوفه هستند و از پيروان سيدحسيني مي باشند به متابعت از او با حضرت بيعت مي نمايند، همان «سيدحسني» مشهور است.

ولي صاحب كتاب صراط المستقيم كه حديث مذكور را بطور خلاصه از غيبت شيخ طوسي نقل كرده است اين حديث را بگونه اي ديگر آورده است كه معناي آن در مورد «سيدحسني» با معناي حديثي كه مرحوم شيخ در كتاب «غيبت» آورده است كاملا متفاوت است.

وي در كتاب «صراط المستقيم» حديث مذكور را به نقل از غيبت شيخ طوسي -عليه الرحمه- چنين بازگو مي كند.

«يدخل المهدي عليه السلام الكوفة، فيخطب، و هو قول النبي صلي الله عليه و آله (كأني بالحسني، و[ صفحه 352]قد قادها، فيسلمها الحسيني، فيبايعوه.» [2] .

حضرت مهدي عليه السلام وارد كوفه مي شود، و خطبه مي خواند و اين است معناي فرمايش پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله كه فرمود: گويا من هم اكنون «سيدحسني» را مي بينم در حالي كه پرچمها را رهبري مي كند، و «سيدحسيني» آنها را تحويل مي دهد و جملگي با حضرت مهدي عليه السلام بيعت مي نمايند.


[1] غيبت شيخ طوسي، ص 281، طبع نجف و بحارالانوار، ج 52، ص 331.

[2] الصراط المستقيم، ج 2، ص 264، فصل 14.