کد مطلب:296282 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:243

حديث كساء چيست؟


كساء در زبان عربي نوعي عبا است كه بر دوش اندازند، و گاهي نيز به عنوان زيرانداز و روانداز از آن استفاده مي شود. در روايات فراواني كه در كتابهاي شيعه و اهل سنت نقل شده وارد است: هنگامي كه آيه تطهير: اِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً [1] نازل شد پيامبر گرامي صلي الله عليه و آله و سلم علي، فاطمه، حسن و حسين عليهم السلام را در خانه ام سلمه از همسران شايسته خود كه آيه هم در خانه وي نازل گشته بود گرد آورد و كسايي را كه از خيبر آورده شده بود بر سر خود و آن چهار تن كشيد، آن گاه دست مبارك از كسا بيرون آورد و به سوي آسمان بلند كرد و عرضه داشت:بار پروردگارا، اينان اهل بيت منند، پس هر گونه پليدي را از آنان دور ساز و آنان را پاك و پاكيزه گردان. آن گاه جبرئيل عليه السلام نازل شد و اين آيه را به عنوان تاييد خواند.

يا آنكه پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم احساس نزول رحمت الهي كرد، آن گاه آنان را در زير عبا گرد آورد، و پس از دعاي حضرتش آيه نازل شد.

ام سلمه گفت: يا رسول الله، آيا من هم داخل شوم؟ فرمود: تو بر سر جاي خود باش (يا تو جايگاه خاص خود را دارا هستي) تو عاقبت به خير و از همسران شايسته پيامبري (اما از


اهل بيت نيستي). [2] .

ملاحظه مي شود از آن رو كه در اين حديث لفظ كساء و داستان كساء بر سر كشيدن آمده، آن را حديث كساء ناميده اند، چنانكه سوره ي نحل را از آن جهت كه زنبور عسل در آن ذكر شده سوره ي نحل، و سوره ي مائده را از آن جهت كه لفظ مائده در آن آمده بدين نام خوانده اند. و نيز اين پنج شخصيت نوراني پاك را خمسه ي طيبه يا پنج تن آل عبا، و حضرت حسين عليه السلام را خامس آل عبا لقب داده اند. اين لقب در نزد مسلمانان صدر اسلام و اصحاب رسول خدا صلي اللَّه عليه و اله و سلم شهرت داشته چنانكه جابربن عبداللَّه انصاري رحمه اللَّه در هنگام زيارت امام حسين عليه السلام در روز اربعين آن حضرت را به خامس اصحاب السكاء خطاب مي نمايد؛ [3] روحي و ارواح العالمين لهم الفداء.


[1] احزاب: «جز اين نيست كه خداوند اراده دارد كه هرگونه پليدي را از شما خاندان رسالت دور سازد و شما را پاك و پاكيزه گرداند».

[2] تفصيل اين روايات را در بخش بعد ملاحظه خواهيد نمود.

[3] بشارة المصطفي، طبري (قرن ششم) ص 74.