کد مطلب:369517 سه شنبه 26 بهمن 1395 آمار بازدید:284

نیایش نهم [1]
 (2) خداوندا، درود بفرست بر محمد و خاندان او و ما را به توبه‌ای که پسند می‌داری راه بر و از اصرار بر گناه که ناپسند می‌داری دور فرمای.

(3) خداوندا، چون میان دو نقصان، یکی در دین و یکی در دنیا، قرار گرفتیم، نقصان را در آن قرار ده که زود گذر است و توبه را در آن قرار ده که بقایش بیشتر است. و چون آهنگ دو کار کردیم که یکی تو را خشنود می‌سازد و دیگری تو را به خشم می‌آورد، ما را بدان سوی که سبب خشنودی توست روانه دار و عزم ما را در آنچه سبب خشم توست سست نمای. و در آن هنگام نفسهای ما را به اختیار خود وامگذار، که نفسهای ما اگر توفیق خویش رفیق آنها نگردانی راه باطل گزینند و نفس آدمی را به بدی فرمان دهد مگر آنکه تو رحمت آوری. [2]

(4) بار خدایا، ما را از ناتوانی آفریده‌ای و بنیان ما بر سستی نهاده‌ای و از آبی پست و بی‌ارج صورت بسته‌ای. ما را هیچ جنبشی نیست مگر به توانی که تو ارزانی داری و نیرویی نیست مگر به مددی که تو رسانی.

پس به توفیق خود یاریمان بخش و به راه راست خویش ارشاد فرمای و

______________________________

[1] دعای آن حضرت است در اشتیاق به طلب مغفرت از خدای جلّ جلاله.

[2] اشاره است به آیه «إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلَّا ما رَحِمَ رَبِّی.» (سوره 12- آیه 53)

ترجمه الصحیفة السجادیة ،ص:71

دیده دل ما را از آنچه خلاف دوستی توست کور گردان و چنان کن که نافرمانی را در هیچ یک از اعضای ما راه نباشد.

(1) بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندانش و رازهای دلهای ما را و جنبشهای اندامهای ما را و نگاههای دیدگان ما را و سخن زبانهای ما را چنان گردان که موجب ثواب تو باشد، تا حسنه‌ای که سزاوار پاداش نیک توست از دست نشود وسیله‌ای که موجب کیفر بد توست بر جای نماند.

ترجمه الصحیفة السجادیة ،ص:73

(1)