کد مطلب:369920 پنج شنبه 19 اسفند 1395 آمار بازدید:293

مقدمه
 كتابي كه از نظر شما مي گذرد، ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق از صحيفه سجاديه است كه بخش اول آن در سي فصل تنظيم شده و به چاپ رسيده و هم اكنون در اختيار علاقه مندان و خوانندگان محترم قرار گرفته است .

صحيفه سجاديه كتابي است آموزنده و گنجينه اي است پر محتوي كه بسياري از معارف الهي ، مباني ايماني ، علوم ديني ، فرهنگ اسلامي ، و معالي اخلاق را در بر دارد.

حضرت سجاد (ع) در اختناق شديد و محيط استبداد، اين مطالب را به صورت دعا و نيايش در پيشگاه باري تعالي عرض نموده و از اين راه به نشر تعاليم اسلام اقدام فرموده است .

ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق از گوينده توانا ومحقق دانشمند حجت الاسلام و المسلمين آقاي محمد تقي فلسفي خطيب نامي است كه شنوندگان محترم را با بياني روان و شيوا و خوانندگان عزيز را با قلمي ساده و رسا مجذوب مي نمايد.

معظم له ساليان دراز در روايات اهل بيت عليهم السلام مطالعه و دقت نموده و احاديث را از جهات متعدد مورد بررسي و توجه قرار داده است ؛ به طوري كه ملاحظه مي كنيد، در اين كتاب ضمن ترجمه و تفسير كلام امام (ع) به مناسبت هر جمله ، يك يا چند حديث ذكر شده است .

دعاي مكارم الاخلاق برنامه انسانسازي است . حضرت زين العابدين (ع) در اين دعا خلقيات كريمه و سجاياي انساني را بيان فرموده است . اگر كساني آن طور كه بايد در كلام امام دقت نمايند، به عمق سخن واقف شوند، با تمرين ، خويشتن را آنچنان كه فرموده بسازند و به آن خلقيات متخلق گردند، و عملا آنها را به كار بندند به مقام رفيع انسانيت نايل مي گردند.

ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق ابتدا در حوزه علميه قم با حضور جمعي از دانشجويان روحاني توسط آن خطيب توانا شروع شد و سپس در جلسات متعددي در تهران ادامه يافت .

عده اي از علاقه مندان به بسط معارف اسلامي درخواست داشتند كه نوارهاي آن سخنراني ها به صورت كتاب درآيد تا مورد استفاده عموم واقع شود. معظم له ضمن موافقت با اين درخواست ، به دليل ضرورت بعضي اصلاحات و تغييرات در نوارها به تنظيم مجدد سخنراني ها و افزودن پاره اي مطالب به آنها اقدام نموده اند، كه بخش اول آن در اختيار خوانندگان محترم قرار گرفته است .

همان طور كه ملاحظه مي فرماييد، در اين كتاب آيات و اخبار اعراب گذاري شده و منابع تمامي احاديث و وقايع تاريخي در پاورقي آمده است .

ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق مشتمل بر سه بخش است كه بخش دوم آن نيز آماده چاپ مي باشد و اميد است كه بخش سوم با توفيق باري تعالي در آينده مهيا گردد. دفتر نشر فرهنگ اسلامي