کد مطلب:369954 جمعه 20 اسفند 1395 آمار بازدید:226

مقدمه
 كتابي كه از نظر شما مي گذرد، بخش دوم ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق از صحيفه سجاديه است

است كه در سي فصل تنظيم شده و به چاپ رسيده و هم اكنون در اختيار علاقه مندان و خوانندگان محترم قرار گرفته است .

صحيفه سجاديه كتابي است آموزنده و گنجينه اي است پر محتوي كه بسياري از معارف الهي ، مباني ايماني ، علوم ديني ، فرهنگ اسلامي ، و معالي اخلاق را در بردارد.

حضرت سجاد (ع ) در اختناق شديد و محيط استبداد، اين مطالب را به صورت دعا و نيايش در پيشگاه باري تعالي عرض نموده و از اين راه به نشر تعاليم اسلام اقدام فرموده است .

ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق از گوينده توانا و محقق دانشمند حجة الاسلام و المسلمين آقاي محمد تقي فلسفي خطيب نامي است كه شنوندگان را با بياني روان و شيوا و خوانندگان عزيز را با قلمي ساده و رسا مجذوب مي نمايد.

معظم له ساليان دراز در روايات اهل بيت عليهم الاسلام مطالعه و دقت نموده و احاديث را از جهات متعدد مورد بررسي و توجه قرار داده است ؛به طوري كه ملاحظه مي كنيد، در اين كتاب ضمن ترجمه و تفسير كلام امام (ع ) به مناسبت هر جمله ، يك يا چند حديث ذكر شده است .

دعاي مكارم الاخلاق برنامه انسانسازي است . حضرت زين العابدين (ع ) در اين دعا خلقيات كريمه و سجاياي انساني را بيان فرموده است . اگر كساني آن طور كه بايد در كلام امام دقت نمايند، به عمق سخن واقف شوند، با تمرين ، خويشتن را آنچنان كه فرموده بسازند و به آن خلقيات متخلق گردند، و عملا آنها را به كار بندند به مقام رفيع انسانيت نايل مي گردند. ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق ابتدا در حوزه علميه قم با حضور جمعي از دانشجويان روحاني توسط آن خطيب توانا شروع شد و سپس در جلسات متعددي در تهران ادامه يافت .

عده اي از علاقه مندان به بسط معارف اسلامي درخواست داشتند كه نوارهاي آن سخنراني ها به صورت كتاب در آيد تا مورد استفاده عموم واقع شود. معظم له ضمن موافقت با اين درخواست ، به دليل ضرورت بعضي اصلاحات و تغييرات در نوارها به تنظيم مجدد سخنراني ها و افزودن پاره اي مطالب به آنها اقدام نموده اند، كه بخش اول و دوم آن در اختيار خوانندگان محترم قرار گرفته است .

همان طور كه ملاحظه مي فرماييد، در اين كتاب آيات و اخبار اعراب گذاري شده و منابع تمامي احاديث و وقايع تاريخي در پاورقي آمده است .

ترجمه و تفسير دعاي مكارم الاخلاق مشتمل بر سه بخش است كه بخش اول آن در سال گذشته منتشر گرديد و مورد استقبال عموم قرار گرفت و بزودي ناياب شده ، به چاپ دوم رسيد. بخش سوم كتاب نيز آماده چاپ است كه به ياري باري تعالي در آينده منتشر خواهد شد. اميد است دومين بخش كتاب شرح و تفسير دعاي مكارم الاخلاق نيز مانند بخش اول ، با استقبال خوانندگان محترم مواجه شود و دوستداران معارف اسلامي را در نيل به اخلاق كريمه و سجاياي انساني ياري رساند.

دفتر فرهنگ اسلامي