کد مطلب:74702 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:223

همام كيست؟«همام»، پسر «شريح» و برادرزاده ي «ربيع بن خثيم» است. ربيع يكي ازهشت زاهد و پارساي معروف تاريخ و زمان خود است. علامه شهيد آيه الله مطهري،

[صفحه 6]

در كتاب سيري در نهج البلاغه، او را از جمله ياران و دوستان اميرمومنان علي عليه السلام شمرده كه دلي سرشار و روحي از آتش معني شعله ور داشت.

از كلمات علامه «كراجكي» در كتاب «كنزالفوائد» نيز استفاده مي شود كه «همام» در شمار ياران آن حضرت و در جستجوي دسترسي به مراتب عالي ايمان و تقوي بوده است كه از آن چنين ياد كرده است:

«و كان عابدا مجتهدا» يعني او نيايش كننده و پرستشگر پرتلاش بود. بنابراين او در راه رسيدن به مقامات معنوي و تهذيب نفس و خودسازي سرمايه گذاري كرده و آن را بعنوان هدف اصلي زندگي قرار داده بود. همچنين اصرار و پافشاري او در شناخت و دريافت راه هاي خودسازي و كمال انساني از حضرت علي عليه السلام، قابل ملاحظه و توجه است:

«اسالك بالذي اكرمكم اهل البيت و خصكم و حباكم و فضلكم تفضيلا الا انباتنا بصفه شيعتكم»

اي اميرمومنان! از تو در خواست مي كنم بحق خداوندي كه شما خاندان پيامبر را گرامي داشته و برگزيده و برتري داده است، ما را به صفات شيعيانتان خبر دهيد.

بر اساس گزارش مورخين، امام عليه السلام دست «همام» را گرفت و به مسجد برد و پس از اداي دو ركعت نماز، سخن گفتن را آغاز كرد و همه اينها نشانه ي مقام اين يار صديق امام براي بيان معارف و نكات برجسته ي خودسازي است كه بايد براي همه ي انسانها در طول تاريخ به يادگار بماند.

اميد است كه مطالعه ي دقيق اين خطبه، آن روح متعالي را در ما جلوه گر ساخته تا بتوانيم بارقه يي از آن مشعل فروزان در مشكوه جانمان بيفروزيم.

[صفحه 7]صفحه 6، 7.