کد مطلب:78293 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:185

سيماي امام در آئينه ي كلام امامشناخت امام و عرفان و آگاهي نسبت به شخصيت و هويت امام معصوم و برگزيده از سوي خدا و معرفي شده به وسيله ي پيامبر (ص)، اگر چه بر هر مسلماني واجب است و بر اساس اين تكليف الهي همه ي مسلمانان و گرويدگان به خداي يگانه، وظيفه دارند كه در جهت دستيابي به شناخت امام معصومي كه اطاعت از وي فريضه ي الهي است، تلاش و كوشش كنند. ولي با اينهمه معرفت در حق امام و آگاهي از شخصيت و هويت و كرامت ذاتي وي، امر مهمي است كه به سادگي و سهولت امكان پذير نيست. و همه ي آنهايي كه در رابطه با شناخت امام معصوم

[صفحه 157]

واجب الاطاعه تلاش كرده اند، ميزان عرفان و آگاهي آنها از امام و شخصيت ملكوتي او، در حد توان و گنجايش علمي و ظرفيت وجودي ايشان مي باشد. و در حقيقت امام را آن چنان كه هست و همسنگ و همسان شخصيت حقيقي و ملكوتي و معنوي او نشناخته اند و در واقع:


هر كس به زباني صفت و حمد تو گويد
بلبل به غزل خواني و قمري به ترانه


بر اساس اين واقعيت و از آنجا كه در پي شناخت سيماي امام در نهج البلاغه هستيم و با علم و آگاهي نسبت به اين حقيقت كه همه ي پيشوايان معصوم ديني از عترت پاك و مطهر رسول الله، يك نور واحدند و روشني و نورانيت ايشان از نور الهي و حقيقت ذات اقدس كبريايي است، كه نور آسمانها و زمين است و مثل نور او چراغداني را مانند است، كه در آن مصباح جاي گرفته و اين چراغ در آبگينه است و اين زجاجه بسان كوكب فروزنده ايست و...[1].

و همه ي شرح و تفسيري كه درباره ي آيه ي مباركه ي نور آمده و تمامي در بيان حقيقت ذات اقدس الهي و شرح شخصيت و عظمت پيامبر اكرم (ص) و ائمه ي اطهار (ع) مي باشد. و با اين همه به دليل ناتواني علمي و ضعف درك و فهم انسانها، نمي توان به مقام والاي امام و شناخت پايگاه رفيع امامت دست يافت. به ناچار بهترين راه براي شناخت امام (ع) و آگاهي از مقام

[صفحه 158]

معظم وي، روي نياز به سوي علي (ع) مي آوريم و در كلام رساي آن حضرت- اگر چه آن بزرگوار هم در حد درك و فهم محدود انسانها سخن گفته- مقام و منزلت ايشان را مي جوئيم. و يقين داريم كه توصيف امام از شخصيت خود، وصف نور است. و از آنجا كه همه ي عترت پيامبر (ص) نور واحدي هستند، با شناخت علي عليه السلام به قداست، عظمت و شخصيت امامان معصوم از نسل وي، فراخور فهم خويش دست مي يابيم. بر اين اساس همه ي تشنگان زلال معرفت امام علي (ع) را به نوشيدن از كوثر گواراي كلام آن حضرت، در معرفي خود فرا مي خوانيم:


صفحه 157، 158.
    1. الله نور السموات و الارض مثل نوره كمشكوه فيها مصباح المصباح في زجاجه الزجاجه كانها كوكب دري يوقد من شجره مباركه زيتونه لا شرقيه و لا غربيه... «سوره ي نور، آيه 35».