مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

مردي در زمان طاغوت كارمند گمرك بوده، بعضي وقت ها از وسائلي كه وارد مي شده مانند عروسك، پارچه و اسباب بازي، به خانه مي برده است. حالا تكليف او يا فرزندانش پس از مرگ او چيست؟همسرم دوست ندارد كسي از او ناراحتي داشته باشد حتي دشمن. آيا اين امر صحيحي است؟به من ايراد مي گيرند كه چرا در عروسي ها مثل پير زن ها شركت مي كني! به نظر شما موها را از نامحرم پوشاندن، جلو نامحرم ظاهر نشدن و حرام وحلال را رعايت كردن رفتار پير زن ها است؟

به من ايراد مي گيرند كه چرا در عروسي ها مثل پير زن ها شركت مي كني! به نظر شما موها را از نامحرم پوشاندن، جلو نامحرم ظاهر نشدن و حرام وحلال را رعايت كردن رفتار پير زن ها است؟

چگونه ميتوان براي بي حجاب فهماند كه كارش اشتباه است؟

به پسر خاله ام علاقه مند بودم و او نيز چنين بود. بعد از مدتي مراسم خواستگاري برگزار شد، ولي بنا به دلايلي به هم خورد، اما در ماه هاي بعد آن ها دوباره به خواستگاري آمدند، ولي خانواده ام مخالفت مي كنند. به نظر شما چه بايد كرد؟

دختري شانزده ساله ام، مدتي است كه پدر و مادرم روي حجاب و طرز لباس پوشيدنم حساس شده و سخت گيري مي كنند و برايم چادر خريده اند و با رفتاري سخت گيرانه مرا مجبور به استفاده از آن مي كنند، حال آن كه دلم مي خواهد لباس رنگ روشن بپوشم و با اين وضع زندگي كنم. لطفاً راهنمايي فرماييد.

آيا برخي از مراجع فرموده اند كه پسران در سنّ 16 سالگي و دختران در سنّ 17 سالگي مكلّف مي شوند؟

دختري شانزده ساله هستم كه پسر عمويم از من خواستگاري كرده، ولي زن عمويم مخالفت ميكند، به دليل اين كه پسر عموي ديگرم داماد خانوادة ما بوده و فوت كرده است. او علت مخالفتش را فوت پسرش ميداند و ميگويد زندگي پسر عمو با دختر عمو ننگين است. چگونه با اين موضوع برخورد كنم؟شوهرم افسر نيروي هوايي است و خودم دبير دبيرستانم و داراي يك دختر نه ماهه هستم. او دلش ميخواهد من مثل سربازانش اطاعت كنم. همواره امر و نهي ميكند و هيچ چيزي به اختيار خودم انجام نميگيرد او كُرد است و من مشهدي. لطفاً راهنمايي كنيد.همسرم با خواهرش براي ديد و بازديد با ماشين باجناق بنده رفته بودند. او ميداند كه نسبت به اين موضوع حساس هستم. وقتي از او سوال شد كه با چه كسي رفتيد، به دروغ گفت: با برادرم. چگونه با دروغ همسرم برخورد كنم؟

دوستم علاقة شديدي به داشتن خواهري دارد كه بتواند با او حرف بزند و چون تنها خواهرش فاقد قدرت تكلم است، سعي ميكند با بسياري از دختران جوان به عنوان برادر، ارتباط داشته باشد. خواهشمندم دوستم را راهنمايي كنيد؟

  1. 2337 از 4632