مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

آيا بيماري هايي مثل افسردگي امتحاني از جانب خداوند نيست؟ آيا مراجعه به پزشك در چنين مواردي نوعي ناشكري محسوب نمي گردد؟

بنده آموزگار هستم و حقوقم را در دفترچة شخصي ذخيره مي كنم تا ماشيني تهيه كنم. آيا بر من واجب است كه خمس اين مال را ردّ كنم يا بر عهدة شوهرم است. در صورتي كه شوهرم به مسايل ديني اهميتي ندهد، تكليف چيست؟

وظيفة من در مقابل دوستان بد حجابم چيست؟

زن و شوهري كه حيا و شرم ندارند، چگونه بايد با آنان برخورد شود، گناه آنان در محضر حق تا چه حدّي است؟

از سال 62 تشكيل زندگي مشترك داده ايم و حدود ده سال مستأجر بوديم، تا الآن كه صاحب خانه اي دوطبقه هستيم و ماهيانه 25 هزار تومان كرايه دريافت ميكنيم و حدود 120 هزار تومان ماهانه قسط مي پردازيم. خودم و شوهرم هر دو كارمنديم و تا 21 سال ديگر حدوداً 6 ميليون تومان وام مسكن بدهكاريم. حدود 300 هزار تومان طلا داريم و 300هزار تومان پول نقد پس انداز داريم. آيا به زندگي ما خمس تعلق مي گيرد؟ اگر بخواهيم سال خمسي داشته باشم، چگونه بايد حساب كنيم؟ به چه كسي بايد خمس پرداخت كنيم؟ دو دختر دارم كه بايد براي آنها جهيزه تهيه كنم و براي پسرم بايد هزينة تحصيل بپردازم. در ضمن مبلغ 120 هزار تومان هم از طريق سود پول در زندگي ما از طريق وارد شده است.

زني هستم كه داراي مدرك ليسانس ميباشم يك فرزند دختر دارم. قرار است چند ماه ديگر در دانشگاه سبزوار مشغول به كار شوم و شوهرم نيز در آستانه أستخدام در نيروي هوايي ارتش ميباشد. نميدانم آيا مدتي دوري را تحمل كنم تا مشكل كار بر طرف شود و يا قيد كار را بزنم؟ لطفاً راهنماي كنيد؟

خانم هايي كه جوراب كلفت مي پوشند، دامني كوتاه تا زير زانو ميپوشند و چادر به سر مي كنند، كه موقع راه رفتن حجم كلّ ساق پايشان معلوم است. آيا اين كار گناه است؟

بعضي افراد خودروهاي دولتي را در كوهستان ها و جشن ها و عروسي ها استفاده مي كنند. چه حكي دارد؟

گاهي انسان به خاطر اشتباهات، فرصت هايي را از دست ميدهد و نا اميد ميشود و يا دچار اضطراب و افسردگي مي گردد. آيا با نيروي دعا مي توان اشتباهات گذشته را جبران كرد و نااميدي را درمان كرد در حالي كه به اسباب عادي اميدي نيست؟

دختري هستم 17 ساله كه به عقد پسر در آمدم كه 10 سال از خودم بزركتر است. خيلي با هم خوب هستيم وهمديگر را دوست داريم. من كمي خجالتي و كم حرف و كم حوصله هستم، و لي همسرم بيشتر اجتماعي است و بيشتر حرف ميزند. به خاطر همين فكر ميكنم مرا دوست ندارد و با ديگران راحتتر و خوشحالتر است.به او ميگويم چيزهايي را كه دوست دارد، به من بگويد. چند بار تصميم گرفتيم ولي نتوانستيم. از شما ميخواهم مرا راهنمايي كنيد و يك راه حلّ خوب و منطقي پيش رويم بگذااريد؟

تفاوت حجاب زن در نماز با حجاب زن در مقابل نا محرم چيست؟

احترام به پدر و مادري كه دوست دارند حرف، حرف خودشان باشد، تا چه حد لازم است؟ آيا انسان بايد خود را به رضايت آنان بفروشد؟

  1. 2339 از 4632