مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

خانمي كه هنوز يك ماهي از بارور شدنش نگذشته است به بهانه همين حاملگي از نزديكي شوهرش مانع مي شود آيا اين خانم شامل نشوز مي شود؟ و لطف كنيد راهنمايي كنيد با اين خانم چگونه مي شود كنار آمد و از لحاظ پزشكي چه توصيههايي مي فرماييد؟

آيا ممكن است بعضي از گناهان كه توسط انسان انجام مي گيرد بطور كل در حيطه اختيار او نباشد و عمل وضعي و آثار ناشي از اعمال كساني همچون پدر و مادر وي باشد. (گر چه مواردي در اين باره ذكر شده است) وظيفه انسان در اين باره چيست و چگونه مورد خطاب قرار مي گيرد؟

چرا بانوان وقتي وارد حرم مي شوند بايد حتماً چادر داشته باشند و داشتن مانتو و روسري كفايت نمي كند (البته در اماكن مقدس ديگر نيز اين گونه مي باشد) و در غير اينصورت اجازه وارد شدن به حرم داده نمي شود.

اگر مردي زني داشته باشد و بدون اطلاع زن خود، زن ديگري را اختيار كند زن چه بايد انجام بدهد؟

اگر در زمان عقد در خانه مادر زن و اقوام زن دخالت در زندگي كند چه بايد كرد؟

اگر در زمان عقد كاري كه نبايد انجام شود، شده باشد و پسر قبول نداشته باشد، دختر چه بايد انجام دهد؟

مدت 7 ماه است كه با مردي كه 10 سال از من بزرگتر است نامزد كرده ام هيچ آشنايي قبلي نداشتيم اكنون احساس مي كنم كه او هيچ علاقه اي به من ندارد فردي زود باور است و هر چيزي كه درباره من راست و دروغ از كسي مي شنود باور مي كند. از اين رو با هم رابطه خوبي نداريم وقتي هم كه به رفتارش اعتراض مي كنم به راحتي ميگويد مي تواني جدا شوي من هم مي خواهم تا آنجا كه ممكن است زندگي جديدم را حفظ كنم، راهنماييم كنيد كه چه كنم؟

من و همسرم هر دو شاغل هستيم درآمد شوهرم بسيار اندك است ماهي 40 هزار تومان، تازه همين را دو يا سه ماهه دريافت مي كند ولي با اين همه هيچ حق و حقوقي حتي 50 ريال از درآمد خود را براي من قائل نيست تمام مخارج زندگي بر عهده من است. به تازگي وام مسكن گرفته ام كه پرداخت اقساط آن هم بر عهده من است بحث و اختلاف و جار و جنجال به خاطر مسائل مالي، زندگي ما را تيره كرده او بجاي قدرداني حتي مرا كتك هم مي زند. سؤال من اين است پس حق من در اين زندگي چيست؟ آيا او نبايد نفقه من را بپردازد؟ و مقدار كمي از حقوق اش را براي من قرار دهد؟ راهنماييم كنيد چه كنم؟

19 سال سن داريم و شوهرم با دختري در ارتباط است ومن از اين مشكل رنج مي برم فرزندي هم دارم ميخواهم از او جدا شوم چه بايد بكنم ضمناً شوهرم در شهرستان كار مي كند راهنمايي فرماييد

يك دختر سه دارم و شوهرم اصلاً اخلاق خوبي ندارد بي مهر و محبت فقط به خاطر دخترم زندگي مي كنم مرا براي حل مشكلم راهنمايي كنيد؟

دختري هستم كه سه سال عقد كردم و پدرشوهرم اجازه عروسي گرفتن را نداد و در يك اتاق كوچك در منزل آنها زندگي مي كنيم ولي من راضي نبودم اما شوهرم به دادگاه كشاند و من هم درخواست مهريه ام را رد كردم دوست دارم با شوهرم زندگي كنم ولي شوهرم قبول نمي كند چه بايد كرد؟

تاكنون هيچ خواستگاري نداشته ام و مادرم در منزل مرا اذيت مي كند و ديگران را به رخ من مي كشد ضمناً من لباس ساده مي پوشم. افسرده هستم و زياد فكر مي كنم. لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

  1. 2384 از 4632