مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

من اصلاً عادت ماهانه نمي شوم و پزشك ها به من گفتند كه مادر زادي رحم نداري. مي تواني ازدواج كني ولي بچه دار نمي شوي. مادرم اين موضوع را به هر خواستگاري كه مي آيد مي گويد و من هم با اين گفتن موافقم. الان 28 سال دارم و هنوز ازدواج نكرده ام. آيا مادرم مرتكب گناهي شده كه حقيقت را مي گويد؟ خواهش مي كنم مرا از نگراني در بياوريد.

اگر زماني ازدواج كردم چه نكاتي را بايد رعايت كنم تا همسرم از من راضي باشد؟

در حالي كه خود را براي امتحان كنكور آماده مي كنم خواستگاري دارم كه از هر جهت مناسب است، ولي موافق با ادامة تحصيل من نيست نمي دانم كدام را انتخاب كنم تحصيل را ازدواج را؟ مرا راهنمايي كنيد؟

ازدواج در كشورهاي غربي و اديان مختلف به چه شكلي انجام

مي گيرد؟

آيا مراسم ازدواج و طلاق مسيحي ها و يهودي ها مثل مسلمانان است؟

معناي جماع چيست؟

زن قبلي علي و شوهر قبلي فاطمه فوت كرده اند و اين دو با يكديگر ازدواج كرده و صاحب دختري به نام زهرا شده اند. علي از زن قبلي خود دختري به نام مريم داشته كه او را فاطمه به همسري برادر خود محمد در آورده است. حاصل ازدواج اين دو پسري به نام حسين مي شود. حالات مدت نُه سال است كه حسين و زهرا قصد ازدواج با يكديگر را دارند. آيا حسين و زهرا

مي توانند با يكديگر ازدواج بكنند؟ بعضي به اين دو پيشنهاد رفتن به خارج از كشور براي ازدواج را داده اند ولي مي خواهيم اين مشكل در مملكت خودمان حلّ شود. آيا ازدواج اين دو جائز است؟

مردي هستم 34ساله. 16سال سابقة تدريس دروس عربي دارم و متأهل و داراي

دو دختر هستم. در همسايگي ما خانواده اي مستضعف داراي دو دختر و يك پسر ميباشد. دختر بزرگ او 19ساله كه از درس عربي ضعيف است، مدت ها از من درخواست كرد كه در درس عربي به او كمك كنم تا قبول شود. مدت ها نمي پذيرفتم تا با اصرار زياد پذيرفتم، ولي بعد از مدتي او اظهار ازدواج با من نمود. او احساس مي كند كه با ازدواج با من خوشبخت خواهد شد. از شما در اين باره راهنمايي مي جويم. اگر چنين كاري را انجام بدهم، ديگران به من چه خواهند گفت؟ آيا زنم راضي خواهد شد؟ پدر دختر به من چه خواهد گفت؟ حدود دو ماهي است كه آسايش را از من گرفته و در روحيه ام اثر منفي نهاده است. لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

خانمي هستم سي ساله كه مدت پنج سال است ازدواج كرده ام. هنگام خواستگاري با شوهرم به توافق دو طرفه رسيديم كه مزاحم ادامة تحصيل و تدريس من نباشد و حقوق ماهيانة خودم مال خودم باشد. امّا او برخلاف قرارداد عمل كرده، حقوقم را دريافت مي كند. ساختماني كه ساخته است مي ترسم به نام خود يا خواهرش بكند. مدتي است حقوق را به او نداده ام و او مرا تهديد كرده كه مانع تدريسم خواهد شد.

1- آيا مي توانم از لحاظ حقوقي ادعايي از ساختمان و ماشين داشته باشم با وجود اين كه شوهرم گفته به هيچ وجه اين كارا را نمي كند؟

2- آيا مي توانم حقوقم را به او ندهم؟

3- آيا شوهر حق دارد مرا از رفتن سركار منع كند با وجود اين كه كاملاً به وضع خانه رسيدگي مي كنم؟

طبق آية 3 سورة نور ازدواج مردان مؤمن با زنان زناكار حرام است. آيا اين مسئله ازدواج موقت را نيز در بر مي گيرد؟

اگر مردي بعد از ازدواج از بيماري لاعلاج همسرش آگاه شود و قصد طلاق وي را داشته باشد آيا بايد مهرية وي را كامل بپردازد؟

مدتي است به فكر ازدواج با يكي از دانشجويان هستم. مادر و خواهرانم هم چند نفر را براي ازدواج پيشنهاد كرده اند، اما حوصلة ازدواج ندارم. لطفاً بگوييد چه بايد بكنم.

  1. 2416 از 4632