مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

منظور از آيهء 94سورهء انعام چيست ؟ آيا از اين آيه مي توان استفاده كرد اگر انسان ازدواج نكند,بهتر است ؟

سال گذشته پدرم مرتكب قتل خطايي شد و به شش ميليون تومان ديه محكوم گرديد و روانهء زندان شد و سپس با ضمانت آزاد شد. مدتي بعد در اثر نشت گاز فوت كرد. بعد از مراسم چهلم , خانوادهء مقتول ما را زيرفشار قرار دادند كه بايد دخترتان را به ما بدهيد تا سند پدرتان را آزاد كنيم . من با كسي كه آن ها مي خواستند, ازدواج كردم و بعد از مدتي فهميدم معتاد و بيكار است و فردي لاابالي و لات مي باشد. بعد از چند ماه مقداري پول به او دادم كه مرا طلاق دهد. دادگاه به ما سه ماه فرصت داده است . از شما خواهش مي كنم توضيح دهيد:

آيا بعد از مرگ پدرم ديه به ما تعلق مي گيرد, با وجودي كه خانه اي كه در آن مي نشينيم , سند مالكيت ندارد؟

آيا ظهار فقط يك صيغه و جمله دارد يا جملات مشابه مثل را هم شامل مي شود؟ آيا در ظهار نياز به عقد مجدّد دارد؟

آيا رجوع در عدّه , صيغهء عقد نمي خواهد؟

طبق آيهء 3سورهء نور زن و مرد مؤمنِ زناكار با مثل خود نكاح كنند. آيا با غير از اين حالت , حكم شرعي حرام بر آن مترتب است ؟

آيهء 4سورهء مائده فرمود: . آيا براي ازدواج با اهل كتاب لازم نيست كه مسلمان شود؟ آيا در مورد مردان هم صدق مي كند؟ آيا آنان نجس نيستند؟

آيهء 24سورهء نساء فرموده . آيا با چنين زني كه همسري دارد, گرچه زن آزاده نيست , مي توان ازدواج كرد؟

زوج جواني به خاطر دخالت بستگان با داشتن يك فرزند پنج ساله از هم جدا شدند.

مرد علي رغم خانواده به ويژه والدين خود ميل دارد با همسر مطلقهء خود مجدداً تشكيل زندگي دهد, در صورتي كه مي داند ازدواج مجددش منجر به قطع رابطه با والدين مي شود. به نظر شما چنين امري صلاح است و قطع رحم گناه ندارد؟

پيامبر در چه سني با خديجه ازدواج كرد و چند سال با وي تفاوت سني داشت ؟

مي خواستم با دختري ازدواج كنم , در حالي كه شديداً به او علاقه مند شده بودم , اما فرد مورد نظرمرا قبول نداشته و نامزدي ما به هم خورد. اكنون حيران و سرگردان با دختر ديگري عقد كرده ام , ولي به او علاقه دارم و حال آن كه او سعي مي كند مطابق ميلم رفتار كند, چه بايد بكنم ؟

دختر هفده سالهء پيش دانشگاهي هستم . با يك پسر 24ساله دوست شده ام . رابطهء ما برادر و خواهراست , نه جنسي , چون در اين مدت جز محبت از او نديده ام . نمي خواهم با او قطع رابطه كنم , ولي خواهر بزرگ تر ازخود دارم و نمي توانم ازدواج كنم . خيلي كم تجربه ام . مرا راهنمايي كنيد.

بعد از طي شدن دوران اسارت به ميهن اسلامي بازگشتم و بلافاصله ازدواج كردم . همسرم با من سرناسازگاري گذاشت و در پي آن ; يكي از همكاران را صيغه كردم و بعد از آن زندگي ام بيش تر دچار مشكل شد و مرامتهم به بعضي از مسائل كردند, لطفاً ياريم كنيد.

  1. 2419 از 4632