مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

بسته شدن بخت چگونه است و تا چه حدّي صحت دارد؟ آيا دختران دم بخت هم دچار چنين مشكلي مي شوند؟ وظيفهء ما جواناني كه در ازدواج نكردن بي تقصير هستيم و در خطر گناهان بزرگ و كوچك هستيم چيست ؟

در روايتي از امام صادق 7سئوال شده : دختر باكره اي كه با پدر و مادرش زندگي مي كند در پنهاني از من تقاضاي ازدواج موقت كرد آيا انجام دهم ؟ آن حضرت فرمود انجام بده , ولي همبستر نشو. آيا اين حديث درست است ؟ آيا مي شود با دختر باكره اي بدون اذن پدرش ازدواج موقت كرد؟

آيا اين مطلب درست است كه حضرت علي 7تا زماني كه حضرت فاطمه 3زنده بودند و با ايشان زندگي مي كردند ازدواج دائم كرده اند و نه موقت ؟

آيا اين نوعي تحجّر نيست كه به دختران ايراني كه از هر لحاظ با دختران عرب از حيث جسم و آمادگي براي ازدواج فرق دارند, اجازه داده مي شود كه حتّي در نُه سالگي ازدواج كنند؟! آيا مي شود يك دختري كه در مناطق سردسير مثل آذربايجان زندگي مي كند, با يك دختر عرب مقايسه كرد؟

آيا امام زمان 7ازدواج كرده اند؟ در اين صورت آيا همسر و فرزندان ايشان نيز غايبند؟ چرا نام ايشان به صورت نوشته شدهء است ؟

بدون تحقيق با دختري ازدواج كردم . مي گويند برادرش قبلاً سابقهء گروهكي داشته و مورد ملامت وسرزنش دوستان و همكاران قرار دارم لطفاً راهنمايي بفرماييد.

اينجانب دختري بيست ساله هستم . به خاطر اين كه خواهرم چهار سال از من بزرگتر است و ازدواج نكرده است , موقعيت هاي مناسبي كه براي تشكيل زندگي جديد داشتم , از دست دادم . اكنون مي خواهم براي مشغول نگه داشتن خود, به تحصيلات ناتمام خود در مقطع راهنمايي ادامه دهم . اما با توجه به سن من , اين امر برايم مشكل ساز است . خواهشمندم مرا راهنمايي كنيد.

به اتفاق چند نفر از خواهران , پنج سال است كه در حوزهء علميهء كاشمر مشغول به تحصيل هستيم . براي حفظ دين و شؤنات مذهبي بسيار متمايليم با طلاب جوان ساكن حوزهء علميهء قم ازدواج كنيم . خواستگاران ما نوعاًاز نظر مالي وضع خوبي ندارند يا خيلي پاي بند به مذهب نيستند. مستدعي است كمكمان كنيد چه كار كنيم ؟

اگر بعد از ازدواج يكي از زوجين بر اثر بيماري ديگر فوت كند, چه حكمي دارد؟

حضرت آدم و حوا چند فرزند داشتند؟ نام فرزندان حضرت آدم و حوا چه بود؟ چگونگي ادامهء نسل انسان با توجه به حرمت ازدواج خواهر و برادر را بيان كنيد.

چه راهكارهايي براي حل بيكاري و ازدواج كه از جمله مشكلات بنده و ساير جوانان است پيشنهاد مي كنيد؟

دو نفر پسر با هم صيغه أخوّت (برادري ) مي خوانند. آيا يكي از آن دو مي تواند با خواهر ديگرازدواج كند؟

  1. 2426 از 4632