مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

در مورد حرمت ازدواج با محارم توضيح دهيد.

دانشجوي ترم دوم شيمي كاربردي هستم . در دوران راهنمايي و دبيرستان علاقه به درس داشته و با معدل بالا قبول مي شدم . فعلاً علاقه به درس ندارم و از رفتن به دانشگاه آزاد پشيمانم . به جواني علاقه ءمفرطي پيدا كرده ام , در حالي كه خواهر بزرگم شوهر نكرده و پدرم مي گويد: اول بزرگ تر, بعد كوچك تر ; ازطرفي خواستگاري از بستگان دارم كه اكثر اعضاي خانواده از ازدواج من با او راضي اند, به خاطر اين مشكلات سرگردانم , خواهشمندم مرا راهنمايي كنيد.

مدت سه سال است ازدواج كرده ام و يك پسر دارم . شوهرم مرادر روستا همراه با مادر و خواهر و برادرانش مسكن داده است , در حالي كه در حين عقد به او گفتم در روستا زندگي نمي كنم . اكنون دو ماه است به خانهء پدرم آمده ام و اواز من شكايت كرده است . خواسته هاي من بي جا نيست . من نمي توانم در روستاكنار مادر و خواهر و برادرانش كه بعضي از آن ها معتاد هستند, زندگي كنم . لطفاً به من بگوييد در دادگاه چگونه از خود دفاع كنم ؟ او حتي در خرجي دادن به من كوتاهي كرده و مرا در مضيقه قرار داده است .

چگونه ميل جنسي را سركوب كنيم ؟ آيا ازدواج نكردن گناه است ؟

آيا براي ازدواج پسر يا جهيزيهء دختر مي توان از خمس وزكات استفاده كرد؟

دخترم با يكي از بستگان پدرش ازدواج كرده زندگي شان خوب و از ازدواجشان راضي هستند,ولي متأسفانه دختر من همهء رازهاي زندگي زناشويي پدر و مادرش را به شوهرش مي گويد. به طوري كه من كه مادراو هستم از دامادم خجالت مي كشم و ضمناً جهيزيهء نسبتاً كاملي به او داده ايم , اما با بهانه هاي واهي ما را آزارمي دهند. لطفاً ما را راهنمايي كنيد كه آيا ما به خانهء دامادمان برويم و حرف ها و مشكلات را تحمل كنيم يا فقط باتلفن از آنان دلجويي كنيم ؟

خواهري دارم كه در سن 14ـ 15سالگي ازدواج كرد و حدود پنج ماه با شوهرش بود, بعد پشيمان شد و طلاق گرفت . اكنون نُه سال از آن زمان مي گذرد و دچار عذاب روحي و بد اخلاقي شده است و در همهء كارهادخالت مي كند. اخيراً مردي 33ساله به خواستگاري او آمد. آيا در اين سن ازدواج دير نشده است ؟ آيا مي شود بخت او را بسته باشند؟ در شناسنامهء خواهر اسم شوهر قبلي اش هست , چگونه آن را محو كنيم ؟

چون ما زوج جوان هستيم و تازه ازدواج كرده ايم ما را نصيحت كنيد.

وقتي دختر يا پسري ازدواج مي كند و از نزد خانواده اش به شهر ديگري كوچ مي كند, وقتي به شهرپدري خود براي ديد و بازديد كم تر از ده روز بر مي گردد, نمازش شكسته است ؟

مبلغي از هداياي ازدواج را پس انداز كردم و مقدار ديگري درحساب همسرم هست كه از پدرش هديه گرفته است . آيا به اين پول ها خمس تعلق مي گيرد؟

ماهيانه 420000ريال حقوق دريافت مي كنم و هر ماه 84000ريال وام ازدواج مي دهم و هر سه ماه در حدود 150000ريال به عنوان پاداش دريافت مي كنم و در اين مدت يعني از تارخ اول مهر 78تا كنون 1400000ريال براي روز مبادا ذخيره كرده ام , چون بيمه نيستيم و وضع حمل همسرم نزديك است . آيا بايد خمس پرداخت كنم ؟

به نظر شما موقع ازدواج يك دختر چه وقت است ؟

  1. 2435 از 4632