مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

بنده قصد ازدواج دارم اما نمي دانم از كجا و چگونه شروع كنم زيرا در ميان خويشاوندان كسي را به عنوان همسر پيدا نمي كنم و كسي را نمي شناسم در اينجا چون شهرستاني هستم.

براي اولين مرحله انتخاب همسر چه بايد كنم و همسر مورد نظرم را چگونه پيدا كنم و از چه راهي وارد شوم. لطفاً را مراهنمايي كنيد؟ در ضمن من همسري مومنه و صالحه مي خواهم.

اين سوالي را كه مطرح مي كنم در مورد يك تناقض گفتار است در كتاب منيه المريد شهيد ثاني يا (آداب تعليم و تعلم) يكي از موانع كسب علم و دانش و رسيدن به درجات علمي را ازدواج و متاهل شدن عنوان كرده است با اين شهيد ثاني از علماي بزرگ و برجسته اسلام است ولي در كتابهايي كه در زمينه ازدواج هم اكنون تهيه و تدارك شده است مثلاً در كتاب انتخاب همسر آقاي ابراهيم اميني عنوان كرده است كه ازدواج با تحصيل و كسب علم و دانش سازگار است و ميتوان در كنار تحصيل علم و دانش ازدواج كرد حالا از شما سوال مي كنم كه اين تناقض چگونه است و ما كه در سن ازدواج قرار داريم و چون طلبه هستيم دوست داريم در زمينه علمي پيشرفت كنيم و اگر معنويت خود را بالا ببريم مي توانيم خودمان را از گناه به راحتي حفظ كنيم حال سوال من اين است با اين بيانات و با اين كه 23 سال سن دارم ازدواج كنم يانه؟ توضيح دهيد. ضمناً متن كتاب منيه المريد(علم و دانش را در قربانگاه ازدواج و تاهل سر بريدند)

در مورد قسمت و تقدير سوال براين پيش آمده آيا در تمام امور و از جمله موضوع مهم ازدواج انسان به طور كامل قادر به انتخاب و تصميم گيري هست يا خير اگر هست چه طور و اگر نيست يا كمي نظر او مهم است چگونه اگر مقدور است از احاديث استفاده كنيد در پاسخ؟

با آنكه ازدواج موقت مي تواند موجب تضعيف نهاد خانواده گردد چرا ازدواج موقت در اسلام توصيه شده است؟

اينكه در ابتدا آدم وحوا بوده اند چگونه ازدواجها صورت مي گرفت با ذكر اين نكته كه ازدواج خواهر و برادر حرام الهي است پس چگونه تكثير شده اند؟

براي ما كه توانايي مالي انجام ازدواج دائم را نداريم چه راهكارهاي وجود دارد؟

در رواياتي وارد شده كه عده اي از علي ع بيزارند كه از آن جمله زنازاده است؟ در روايت ديگري آمده است كه اگر حب علي بن ابي طالب (عليه آلاف التحية و الثناء) بر جامعه حكم فرما بود خداوند هرگز آتش را نميآفريد پس چگونه است؟ آيا علت اين برائت كه در نهايت منجر به عذاب اليم مي گردد اثر تأثير نفس ناپاك پدر و مادر است كه در فرزند حاصل مي شود؟ مگرنه اين است كه تقصير پدر و مادر بوده؟ پس چرا خداوند او را عذاب ميكند؟

1. آيا امكان دارد حضرت مهدي( همسر و فرزند داشته باشد؟

2. (اگر امام زمان( همسر و فرزند ندارد) مگر مي شود؟ چون پيامبر( گفته است كسي كه ازدواج نكند از من نيست.

در اسلام ازدواج واجب و نصف دين تكميل مي باشد آيا امام زمان در اين مدت ازدواج ننموده است يا خير و اگر جواب

مثبت مي باشد فرزندي دارد و محل سكونت ايشان مشخص مي باشد؟

از اول ازدواج شوهرم مردي نماز خوان بوده حتي در طي زندگي سفر حج رفته ولي چند سال است نماز را مرتب نمي خواند و همين باعث شده كه بچهها چون پسر هستند راه پدر را ادامه داده و نماز را نخوانند آيا از نظر شرعي زندگي با اين مرد اشكال دارد يا خير؟ در ضمن به ترياك و سيگار هم معتاد است؟

جريان ازدواج (خواستگاري) عمر با ام كلثوم واقعيت دارد يا خير؟ واقعيت را با توجه به اينكه اهل سنت قبول دارند توضيح دهيد. (نام كتاب موسق را ذكر كنيد)

در ازدواج دختر رضايت با ولي دختر است يا با خود دختر؟ اگر خود دختر مايل به ازدواج باشد و خانواده بدون دليل موجهي مخالفت كنند حكم و وظيفه دختر در آن موقع چيست؟ آيا بر اساس عقل و منطق مي تواند با فكر و اراده قدم در اين راه بگذارد يا باز هم رضايت شرط است؟ و در فرض سوال اگر دختر حاضر به ازدواج با ديگري نباشد و خانواده بي دليل مخالفت كنند آيا دختر مي تواند راه زندگي اش را انتخاب كند در اين مورد چه توصيه اي شده است؟

  1. 2449 از 4632