مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

شخصي هزينه زندگي ما را مي پردازد - كسي غير از پدرم - كه مطمئن هستم پول خود را از راه حلال به دست نمي آورد. اما خدا شاهد است ما مجبوريم از آن پول استفاده كنيم . مانده ام چه كنم , زيرامي گويند نال حرام ا, انسان را از خداوند دور مي كند.

پسري 24ساله هستم ودرترم سوم رشته گياه پزشكي مشغول به تحصيل هستم . در دو ترم گذشته دانشجوي ممتاز شناخته شدم . به خاطر اوضاع بد معيشتي خانواده , هميشه از اين مي ترسم كه بعد از اتمام تحصيلات نتواستم كارپيدا كنم و بيشتر شرمنده آنان شوم . از چند وقت پيش دچار حالت نااميدي مطلق شدم ونميتوان خود از اين حالت نجات دهم و از آينده شديداً مي ترسم . خواهشمند است مرا راهنمايي كنيد.

شخص وسواس فرش نجس را آب مي كشد و شك مي كند تطهير شده يا نه . چه بكند؟

باقي بر حضرت امام خميني و در مسائل جديد مقلد آيت ا... مكارم شيرازي هستم . لطفاً به سؤالاتم پاسخ دهيد: اگر كسي در نماز سه ركعتي , چندين بار شك كند, چه بايد بكند؟

سرايه دار مدرسه , داراي هشت سر عائله , فاقد خانه و يك ميليون تومان مديون هستم . تقاضاي كمك دارم .

پسر همسايه هر روز در بيرون يا به وسيله تلفن , برايم ايجاد مزاحمت مي كند. تقاضاي كمك دارم .

اينجانب كارمند مركز بهداشت خرم آباد هستم . پنج فرزند دارم , دو دخترم يكي ليسانس زيست شناسي و دختر ديگرم ليسانس زبان انگليسي است و هر دو بيكار هستند خواهشمندم به تقاضاي اشتغال به كار فرزندان مارسيدگي كنيد.

از امام خميني (ره ) سؤال شد: گِل خيابان در جاهايي كه سگ رفت و آمد مي كند, بعد از بند آمدن باران چه حكمي دارد؟ ايشان فرمود: پاك است . آيا بعد از بند آمدن برف هم اين گِل و اين آب ها در جاهايي كه سگ رفت و آمد كرده , پاك است ؟

منظور امام خميني (ره ): متنجس اگر با رطوبت مسريه با چيز ديگر ملاقات كند, متنجس است ,مگر آن كه واسطه زياد باشد, چيست ؟

دانشگاه ما خارج از شهر است . سگ هاي ولگرد زيادي در آن جا پرسه مي زنند و گاهي برف ياباران مي آيد و جاي پاي سگ ها را در مسير رفت و آمدمان مي بينيم .

من گاهي ترجيح مي دهم به كلاس نروم . البته خيلي افراد از آن مسير عبور مي كنند و توجهي ندارند, ولي من آن جا را نجس مي دانم . لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

اينجانب پدر بزرگي دارم كه به تنهايي در منزل خود زندگي مي كند. بر اثر كهولت , قوهء ماسكه را ازدست داده , در نتيجه فرش ها را نجس مي كند و گاهي دست تر را به اين طرف و آن طرف مي مالد و چون مرتباً به ديدن ايشان مي رويم , جورابمان عرق مي كند و منزل ما از جمله فرش نجس نيز مي شود. لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

درسال 1373به استخدام نيروي انتظامي درآمده ام , ولي درجه به من ابلاغ نكرده اند. تقاضاي كمك دارم .

  1. 351 از 4632