مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:21721 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

كسي كه گاهي در نماز خواندن سستي مي كند چگونه او را راهنمايي كرد؟
ايسته است دوست خود را در جريان نكات ذيل قرار دهيد: 1- علاقه به ائمه اطهار بسيار بجا و شايسته است، ولي ايشان بايد توجه داشته باشند امامان بزرگوار خودشان مي فرمايند: {Hانّ شفاعتنا لاتنال مستخفاً بالصّلاةH}؛{M شفاعت ما به افرادي كه نماز را كوچك شمارند، نخواهد رسيدM}»، {V(بحار الانوار، ج 82 ، ص 236)V}. و در جمله اي ديگر امام صادق(ع) به يكي از ياران خويش فرمود: «سلام مرا به دوستان برسان و به آنها اعلام كن آنها جز با عمل و ورع به ولايت، نائل نخواهند شد»، {V(بحارالانوار، ج 2 ، ص 28)V}. 2- اصولاً نماز از ضروريات بوده و از آن به عنوان عمود دين ياد مي شود {Hالصلاة عمود الدين H}. از همين روست كه امام باقر(ع) مي فرمايد: {Hاول ما يحاسب به العبد الصلاة فان قبلت قبل ماسواهاH}؛{M در قيامت اولين چيزي كه از انسان محاسبه مي شود، نماز است، كه اگر مورد قبول قرار گرفت، ديگر اعمال نيك انسان نيز مورد پذيرش قرار خواهد گرفت M}»، {V(بحارالانوار، ج 7 ، ص 267)V}. 3- كسي كه به ائمه هدي عشق مي ورزد، شايسته است به جلوه هاي رفتاري آن بزرگواران توجه نموده و از آنان الهام بگيرد. امام علي(ع) تا چه حد به نماز مقيّد بودند و با چه كيفيتي نماز مي خواندند؟ ايشان به قدري مقيد بودند كه حتي در جنگ صفين شور نماز در دلش موج مي زد و مراقب وقت زوال بودند. امام حسين(ع) تا چه حد مقيد به اين فريضه با ارزش است كه حتي در ظهر عاشورا مترصد نماز اول وقت است. به طور كلي سيره ائمه هدي(ع) نشانگر شدت مراقبت آن عزيزان به نماز است. آنان همين روش را به ياران و صحابه خويش توصيه مي كنند. هنگامي كه اميرمؤمنان مالك اشتر را به عنوان استاندار مصر اعزام فرمود به وي توصيه كرد: {Hواجعل لنفسك فيما بنيك و بين اللَّه تعالي افضل تلك المواقيت واجزل تلك الاقسام H}؛{M بهترين وقت خويش را به نماز و خلوت با خدا اختصاص ده M}»، {V(نهج البلاغه، نامه 53)V}. 4- ايشان بايد توجه داشته باشند نماز بر هر مسلماني واجب است و حتي در حال بيماري ساقط نمي شود و به طور مداوم در اوقات ويژه خود بايد خوانده شود. اگر نماز ترك شود، علاوه بر اين كه انسان ترك واجب نموده و مرتكب گناه شده، واجب است قضاي آن را به جا آورد. 5- نكته ديگري كه اهميت شاياني دارد، اين است كه اگر نماز و عبادت را از زندگي حذف كنيم، در آن صورت زندگي چه مفهومي خواهد داشت؟ عبادت به حيات انسان هدف مي بخشد و زندگي تكراري ما را از پوچي و نيهيلزم بيرون مي آورد. {Sمراد من زنماز آن بود كه در خلوت # حديث دردِ فراقِ تو با تو بگذارم S} 6- برخي از كتابهاي جالب و دلنشين را كه درباره نماز نوشته شده، براي مطالعه به ايشان معرفي نماييد؛ به عنوان نمونه: نماز عصياني عليه شرك،محمد جواد شفيعيان چرا نماز بخوانيم،محمد ناصري پرواز در ملكوت،امام خميني رموز نماز،فريد نهاوندي فلسفه نماز در اسلام،محسن زنجاني

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.