مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22661 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:4

چگونه مي توان فرزند صالح و شايسته تحويل جامعه داد؟
به منظور برخوردار بودن از فرزند صالح، رعايت نكات زير توصيه مي گردد: 1- اولين قدم و شرط صالح و مصلح بودن والدين است. چرا كه به صورت خواسته يا ناخواسته فرزند از والدين خود تأثير مي پذيرد. 2- رعايت آداب اسلامي به هنگام آميزش. شرح و توضيح آداب آميزش ر.ك: ازدواج در اسلام، رشيدپور - آيين همسرداري، ابراهيم اميني - ازدواج در اسلام، پاك نژاد 3- رعايت احكام شرعي خوراك و غذاي مصرفي در خانواده از قبل از آميزش همانند رعايت حلال و حرام بودن غذاي مصرفي، رعايت حقوق مالي ديگران در غذا و استفاده از مواد مجاز و مشروع. 4- رعايت آداب اخلاقي و معاشرت با فرزند در اين مورد ر.ك: كودك، فلسفي - آيين تربيت، اميني - آنچه والدين و مربيان بايد بدانند، رضا فرهاديان 5- عدم ابتلاء والدين به بيماري هاي ارثي و ژنتيكي كه بايد به هنگام انتخاب همسر مد نظر باشد و توجه به نژاد و نسل والدين به خصوص مادر. 6- رعايت اصول بهداشتي در دوران بارداري، شيرخوارگي و طفوليت و... 7- رعايت آداب شيردادن و غذاخوراندن توسط والدين و فرزندان در مقاطع مختلف سني. 8- پرورش روحيه دين باوري و رعايت قوانين تعليم و تعلم و تربيت اخلاقي و ديني در مقاطع مختلف سني (كه در هر مقطعي قوانين و شكل تعليم و تربيت متفاوت است). 9- جلوگيري از بروز آسيب ها و آفت ها و اختلال هاي خانوادگي حتي مشاجرات ابتدايي و ساده. 10- رعايت شرايط انتخاب همسر ايده آل. اين شرايط را مي توان از كتب زير به دست آورد: 1- خانواده متعادل، شرفي 2- خانواده متعادل، صافي 3- انتخاب همسر، اميني 4- نظام حيات خانواده، بهشتي 5- ازدواج آسان، اشتهاردي 6- ازدواج مكتب انسان سازي، پاك نژاد تربيت فرزند صالح روند بسيار پيچيده اي است كه نميتوان به سادگي آن را در چند جمله خلاصه كرد؛ ولي راه كارهاي كلي آن را مي توان چنين بيان كرد: الف) شناخت مسؤوليت سنگين فرزندداري و نقش آن در سرنوشت دنيايي و آخرتي پدر و مادر؛ در اين مسير بايد اهميت موضوع را به درستي شناخت و سرمايه گذاري لازم را براي آن انجام داد. ب ) مراقبت از رفتارها؛ فرزند پيش از هر چيز تحت تأثير رفتارهاي پدر و مادر است و همواره از آنان الگو مي گيرد. بنابراين هر قدر رفتار والدين، منضبطتر باشد و به اصول اخلاقي و ديني پايبند باشند، فرزند از آنها الگوي مناسبي خواهد گرفت. ج ) مراقبت تغذيه از نظر حلال بودن و هم از نظر سلامت و كامل بودن؛ چرا كه غذا نقش بسيار مهمي در روحيه بچه باقي مي گذارد. د ) مراقبت بر مراوده ها و رفت و آمدها؛ سلامت اخلاقي افرادي كه مرتبط با انسان هستند در روحيات و عادات كودك نقش به سزايي دارد. ه ) مراقبت بر محيط تربيتي و درسي. و ) مراقبت بر ابزارها و وسايلي كه ممكن است در خانه باشد و از آنها استفاده ناصحيح صورت گيرد مانند ويدئو و كامپيوتر و وسايل ديگر). ز ) آشنا ساختن كودك با آموزه هاي ديني و روش هاي صحيح اخلاقي؛ به وسيله تشويق و تنبيه و بردن آنان به مجالس مناسب وعظ و محافل قرآن و... .

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.