مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23520 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

علاقمندم كه در حوزه علميه تحصيل كنم، خواهشمندم دراين رابطه مرا راهنمايي كنيد؟
به نظر مي رسد شما براي ورود به حوزه علميه مشكل چنداني نداشته باشيد، در عين حال لازم است در تصميم گيري خود شناخت، آگاهي و تدبير لازم را معمول داريد. در اين رابطه به اختصار، نكاتي را به اطلاع مي رساند. ولي لازم است خود شما با مراجعه به حوزه و دوستان حوزوي، اطلاعات افزون تري كسب كنيد. پيش از هر چيز بايد هدف اصلي خود از تحصيل در حوزه علميه را مشخص نماييد. احتمالا انگيزه و محرك شما در اين رابطه يك يا چند از موارد زير است: 1) جست وجوي كمالات نفساني و معنوي. در صورتي كه انگيزه اين باشد بايد گفت: هر چند حوزه علميه محيط مساعدتري براي كسب فضايل روحاني است، ولي چنان نيست كه در محيط دانشگاهي نتوان بدان رسيد. به عبارت ديگر، رسيدن به آنها بيش از هر چيز به عزم و همت و اراده جدي شما و عنايات حق تعالي بستگي دارد، نه به محيط. 2) افزايش اطلاعات ديني. نيل به اين هدف نيز با برنامه ريزي مطالعاتي منظم در كنار دروس دانشگاهي ميسر است. حتي در كنار آنها مي توان از نوار يا دوستان روحاني براي گرفتن برخي از دروس ابتدايي حوزوي استفاده نمود و پس از اتمام تحصيلات دانشگاهي نيز مي توان در كنار فعاليت هاي شغلي اين گونه مطالعات و دروس جانبي را استمرار بخشيد. 3) تخصص يابي در علوم مختلف ديني و خدمت در مسير اعتلاي دانش و فرهنگ ديني جامعه. اگر چنين آرمان بلند و ارزشمندي را منظور داريد مي توانيد پس از اتمام تحصيلات دانشگاهي حداقل تا مرحله كارشناسي، به حوزه وارد شويد و در مدرسه هاي مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي شركت كنيد. حال اگر جدا با توجه به بند (3) خواستار تحصيل در حوزه علميه هستيد، ورودتان را ميمون و مبارك مي شماريم وليكن اين نكته را نيز خاطر نشان مي سازيم كه دروس حوزوي بر اثر گستردگي بسيار، خيلي ديرتر از آنچه در دانشگاه ها مشهود است، آثار و ثمرات خود را ظاهر مي سازد؛ البته با عمق و ژرفاي بيشتر. بنابراين علاقه مندان به دانش هاي حوزوي بايد باهمت واستواري، عمرخود راوقف علم و دانش سازند و با جان و دل و چشم پوشي از يك سري تمايلات مادي و دنيايي؛ مانند: عنوان، پول و ... در مسير دين و علوم ديني ره سپارند و تنها در اين صورت دست حق يار و مددكارشان خواهد بود. {Sبا دو قبله در ره معبود نتوان زد قدم # يا رضاي دوست بايد يا هواي خويشتن S} بنابراين در صورت عزم جدي و دارا بودن شرايط مي توانيد با مراجعه به جامعةالزهرا، ثبت نام نماييد. اين مركز هر سال يك بار امتحان ورودي مي گيرد و بعد از گزينش و مصاحبه طبق اولويت به مدارس حوزه علميه كه داراي خوابگاه هستند معرفي مي كند. جامعة الزهرا كه حوزه علميه خواهران است، داراي چهار بخش عمده مي باشد: 1- شبانه روزي جهت خواهران شهرستاني، 2- روزانه با شرايط دارا بودن مدرك سيكل، 3- روزانه با مدرك ديپلم، 4- آموزش غيرحضوري (توسط ارسال نوار)، از نظر درسي هم داراي يك دوره عمومي و يك دوره تخصصي مي باشد. دوره عمومي را كه حدوداً پنج سال به طول مي انجامد براي همه است و دوره تخصصي (تخصص تبليغ، تاريخ، فقه و اصول و...) براي كساني است كه ثبت نام كرده و در امتحان ورودي آن قبول شوند. شرايط ثبت نام را هر ساله در دهه اول اسفندماه در روزنامه هاي كثيرالانتشار به اطلاع عموم مي رسانند. جهت آگاهي بيشتر با نشاني قم: بلوار امين - جامعة الزهرا - تلفن: 925111 تماس حاصل نماييد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.