مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:24672 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:1

1ـ جوان چطور مي تواند گناه نكند؟ لطفا توضيح كاملي به همراه معرفي كتاب عنايت فرمائيد؟
يكي از بهترين وسايل موفقيت جوان در ترك گناه خود شناسي است، روان شناسان گفته اند: در باطن آدمي دو نيروي عظيم و دو قدرت مؤثر وجود دارد، يكي عقل و ديگري احساسات، با فرارسيدن بلوغ همزمان با رشد اندام عقل و احساسات نيز در راه رشد و شكفتگي قدم مي گذارند با اين تفاوت كه رشد احساسات مانند سريع صورت گرفته اما عقل در كمال آرامي و به تدريج منازل كمال خود را طي مي كند و اين ناموزوني رشد عقل و احساسات بزرگترين مشكل رواني جوانان را تشكيل داده و منشاء انحرافات اخلاقي آنها مي باشد افكار خام و نسنجيده اعمال نادرست و غير عادي و احياناً طغيانها نسل جوان اغلب از عدم توازن عقل و احساسات سرچشمه مي گيرد.
حضرت علي (ع) مي فرمايد:«عقل آدمي در بيست و هشت سالگي كامل مي شود».(1)
و در جاي ديگر مي فرمايد:«آخرين مرحله تكامل طبيعي عقل در سن 35 سالگي است و از آن پس هر ترقي و كمال كه نصيب عقل مي شود تجربي است نه طبيعي».(2)
جوانان به علت شدت تمايلات عاطفي همه چيز و همه كس را از پشت عينك احساسات مي نگرند و ممكن است با يك تحريك كوچك و يا يك ضربه روحي منقلب شده و از راه اعتدال منحرف گردند.
اگر جوانان خود را بشناسند و از موقعيت حساس و خطرناك خويش آگاه باشند، اگر اين حقيقت تلخ را باور كنند كه در دوران بلوغ و جواني چراغ عقلشان ضعيف و كم فروغ است و برعكس احساساتشان نيرومند و آتشين است، اگر بدانند كه عدم توازن عقل و احساسات در دوران شباب بزرگترين پرتگاه زندگي است، اگر بدانند بعضي جوانان با احساسات نا سنجيده و غير عقلاني، تصميمات خطرناكي گرفتند و به كارهاي ناروايي دست زدند و براي هميشه دچار تيره روزي و بد بختي شدند، اگر متوجه شوند كه بدون راهنمايي مربيان عالم و خير خواه، قادر نيستند اين پرتگاه چند ساله را به سلامت طي كنند و از سقوط و بدبختي و خطر رهايي يابند، و خلاصه اين كه اگر اين حقيقت را بپذيرند كه براي نيل به خوشبختي و سعادت، نيازمند مربيان و برنامه هاي صحيح تربيتي هستند و سرپيچي از تعاليم آنها جز بد بختي و ناكامي اثري نخواهد داشت به نظر مي رسد كه برنامه هاي تربيتي را با آغوش باز استقبال كنند، خود سري و استبداد رأي را ترك گويند و تعاليم مربيان را در كمال صميميت و علاقه مندي به كار بندند.(3)
امام علي(ع) مي فرمايد:«اي گروه جوانان، شرف انساني و سجاياي اخلاقي خود را با ادب آموزي و تربيت محافظت نماييد و سرمايه گرانبهاي دين خويشتن را با نيروي علم و دانش از دستبرد ناپاكان خطرات گوناگون بر كنار نگاه داريد»(4)
مي دانيم جواني دوران بحران غرايز مخصوصاً غريزه جنسي است. اين غريزه اگر به صورت صحيحي رهبري نگردد خرد كننده ترين ضربت را بر پايه خوشبختي و سعادت جوانان خواهد زد، و سرنوشت آنها را به كلي دگرگون خواهد ساخت. نيروهاي خلاق آنها، همچون غنچه هاي نوشكفته پرپر شده نابود خواهند شد، و نبوغ و ابتكار آنها كه ممكن است سرچشمه افتخارات فراواني براي خودشان يا اجتماع گردد مسلما به هدر خواهد رفت.
تعداد قربانيان اين راه در ميان جوانان كم نيستند و تعدا كساني كه پس از بيداري از خواب گران خود، دردناكترين تأسف و ندامت را بر روح خود احساس مي كنند نيز فراوانند و بسيارند كسانيكه با آثار شوم اين عدم رهبري صحيح تا پايان عمر خويش دست به گريبان مي باشند(5).
اما براي كنترل اين غريزه و فرار از عادت به ارتكاب چنين گناهاني توصيه هايي عرض مي شود كه اميد واريم مفيد واقع شود، پزشكان معتقدند براي ترك هر نوع اعتياد قبل از هر چيز اراده و تصميم لازم است، تصميمي قاطع و جدي و محكم. ممكن است شما اين موضوع را يك موضوع ساده و معمولي تلقي كنيد اما ما به شما مي گوييم بيش از آنچه تصور مي نمائيد اين موضوع مهم و مؤثر است. براي گرفتن تصميم بايد نخست به زيانهاي ادامه چنين اعمالي انديشيد و عواقب شومي كه در انتظار معتادان به چنين اعمالي است را در نظر گرفت، و با توجه به شخصيت و قدرت فوق العاده اي كه در هر انساني نهفته شده ـ مخصوصاً جوانان ـ بايد تصميم گرفت، تصميمي آهنين و خلل ناپذير.
جالب توجه اين كه در يكي از سخنان پيشوايان بزرگ اسلام اسلام امام صادق عليه السلام مي خوانيم روزي يك نفر به خدمتش عرض نمود: بيچاره فلان كس مبتلاء به يك نوع انحراف جنسي شده و از خود هيچ گونه اراده ندارد. حضرت با عصبانيت فرمود: چه مي گويي؟ آيا حاضر است اين عمل را پيش روي مردم انجام دهد؟! عرض كرد نه. فرمود: پس معلوم مي شود به اراده و اختيار اوست.
اما اينكه بعضي مي گويند:«بارها تصميم گرفته ايم و شكسته ايم» ما به اين افراد صريحاً اعلام مي كنيم: شكستن تصميم به معني از بين رفتن همه آثار آن در وجود انسان نيست، همين تصميم شكسته شده رسوباتي در اعماق دل و روح انسان باقي مي گذارد و زمينه را براي تصميم نهايي بيش از گذشته آماده مي سازد.(دقت كنيد)
اجازه بدهيد مثالي براي شما بيان كنم: دانشمندان مي گويند براي حفظ يك قطعه شعر يا نثر ممكن است در نخستين بار 5 مرتبه تكرار آن لازم باشد، و پس از مدتي ممكن است فراموش شود اما براي حفظ آن در دفعه آينده مسلما 5 مرتبه تكرار لازم نيست ممكن است سه مرتبه هم كافي باشد. يعني رسوبات تصميمها و يادگيري هاي گذشته همواره در روح انسان باقي مي ماند. مسائل مربوط به روان انسان همه از اين قبيل است. بنابراين اگر تاكنون ده بار هم تصميم گرفته ايد و شكسته ايد هم اكنون آماده يك تصميم قاطع و جدي براي ترك هر نوع اعتياد غلط شويد و تمام نيروهاي معنوي خود ـ مخصوصا ايمان به خدا ـ را بسيج كنيد و اين گفتار پيشواي بزرگ ما علي(ع) را فراموش نكنيد آنجا كه فرمود: «افراد با ايمان همچون كوه سرسخت و با استقامتند».
بعد از اين مرحله بايد امور زير را دقيقا به كار ببنديد. ممكن است اين امور در نظر بعضي ساده جلوه كند، ولي هنگام عمل روشن مي شود كه اثر معجزه آسايي دارد.
1ـ اجتناب از هرگونه تحريك مصنوعي: اگر جوانان انتظار داشته باشند كه هر شب ناظر صحنه هاي هوس آلود «فيلمهاي سكسي» باشند، و هر روزه قسمت مهمي از وقت گرانبهاي خود را به مطالعه روانها عشقي و تماشاي عكسهاي شهوت انگيز، مجلات فاسد و مبتذل بگذرانند، و در كوچه و خيابان با ولع تمام اندام زنان و دختران را ورانداز كنند و با اين همه باز هيچ گونه آلودگي پيدا نكنند در اشتباهند. اينگونه تحريكات مصنوعي كه هيچگونه ضرورتي هم ندارد، مسير فكر هر جواني را از مسائل اصولي زندگي تغيير مي دهد و به سوي مسائل جنسي، آنهم به صورت حاد و طغيانگر مي كشاند. براي موفقيت در اين قسمت لازم است سرگرميهاي لازم و مناسبي چون ورزشهاي فردي و ، پياده روي در هواي آزاد، مطالعه كتب سودمند و مفيد، پرورش گل در منزل و به طور كلي كارهاي كشاورزي،كارهاي دستي، جمع آوري اشعار، تهيه كلكسيونهاي عكس و تمبر و مانند اينها، شركت در انجمن هاي گوناگون كنفرانسهاي علمي يا اخلاقي را براي اوقات فراغت خود تنظيم كنيد.
2ـ تهيه برنامه فشرده و تمام وقت: جوانان بايد به طور حتم براي تمام شبانه روز خود برنامه تنظيم كنند به طوري كه يك ساعت وقت بيكار و بدون برنامه نداشته باشند، جوانان بايد بدانند بزرگترين بدبختي براي يك جوان اين است كه وقتهاي خالي از هر گونه برنامه داشته باشند. ممكن است جواني بيكار باشد و جوياي كار، اما در عين حال براي شب و روز خود برنامه اي تهيه كند، اعم از مطالعه و توزيع و استراحت و مانند آن. تهيه چنين برنامه اي از مؤثرترين عوامل ترك اعتياد است، و مطمئناً با تهيه چنين برنامه اي قسمت مهمي از مشكلات ترك اين اعتياد را پشت سر خود خواهند گذاشت.
3ـ توجه مخصوص به ورزش: معروف است ورزشكاران نسبت به مسائل جنسي كم علاقه هستند، چون ورزش مقدار فراواني از انرژي هاي بدني و فكري آنها را به خود اختصاص مي دهد و طبعاً از مسائل ديگر كم مي كند به همين دليل براي جلوگيري از تحريكات زياد جنسي لازم است جوانان برنامه هاي وسيع و متنوع ورزشي انتخاب كنند. اين توصيه را فراموش نكنيد و آثار معجزه آساي آن را ببينيد، در روز آنقدر ورزش كنيد كه خسته شويد و شب هنگام به محض اين كه در بستر آرميديد در خواب عميقي فروخواهيد رفت. و از شر بسياري از خيالات و افكار مضر و كشنده كه در اين موقع به سراغ جوانان مي آيد در امان خواهيد بود.
4ـ تلقين و تقويت اراده: تلقين نيز در مبارزه با اين عادت نقش مهمي را ايفا مي كند. افراد معتاد به چنين گناهاني بايد مرتبا به خود تلقين كنند كه به خوبي قادر هستند اين عادت زشت را ترك گويند. براي اين كه تلقين در آنها اثر قوي و سريع ببخشد آنطور كه يكي از اطباي روانشناس(دكتر ويكتور پوشه فرانسوي) مي گويد: بايد تلقين را به صورت زير چندين مرتبه در روز پشت سر هم ادامه دهند، همه روزه در محل آرامي كه چيزي فكر آنها را به خود مشغول نسازد، فكر خود را متمركز ساخته و با كلمات شمرده و محكم اين جمله را تكرار كنند:«من به خوبي قادر هستم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم» تكرار اين تلقين ساده اثر عجيبي در تقويت روحيه و ترك اين عادت بد و هر عادت بدي دارد. علاوه بر اين براي تقويت اراده از مطالعه كتبي كه در اين زمينه نوشته شده غفلت نورزيد.
5ـ پرهيز كامل: از معاشرت و همنشيني با افراد منحرف و مبتلا بايد بطور مطلق دوري جست همانطور كه از مبتلايان به وبا فرار مي كنند. نقش معاشران بد و فاسد در ابتلاي به چنين انحرافاتي بسيار عجيب است آنها براي اين كه كمتر احساس گناه و بدبختي كنند سعي دارند افراد ديگري را نيز مبتلا سازند و به سرنوشت غم انگيز خود گرفتار نمايند.
همچنين اين افراد بايستي از پوشيدن لباسهاي تنگ و چسبان كه عامل مؤثري براي تحريك مصنوعي است، بپرهيزند، اينگونه لباسها اصولا براي همه جوانان زيانبخش و حتي گاهي خطرناك است هم به نمو و رشد طبيعي جسم آنها صدمه مي زند و هم وسوسه انگيز و تحريك آميز است.
6ـ استمداد از نيروي ايمان و عقايد مذهبي:نيروي ايمان و عقايد مذهبي مي تواند بزرگترين كمك را به مبتلايان كند و آنها را به زودي از چنگال اين عادات بد نجات دهد. اينگونه افرادهرگز نبايد خودرا يك فرد نفرين شده ومطردد از درگاه خداوند بدانند. بلكه بايد به لطف خداوند بزرگ كاملا اميدوار باشند و هنگام نماز و پس از نماز كه سر به سجده گذاشته و با آفريننده مهربان و بخشنده خود راز و نياز مي كنند با تمام دل و جان و با تمام ذرا وجود خويش از او بخواهند كه آنها را در ترك اين عادت زشت ياري دهد و از چنگال آن برهاند و مطمئنا هرگاه با دل و جان به او توجه نمايند، لطف خداوند مهربان به ياري آنها خواهد شتافت و در اين مبارزه حياتي پيروز خواهند شد و نيز بايد در همه جا و همه حال او را حاظر و ناظر بدانند و هرگز به خود اجازه ندهند در پيشگاه مقدس او به چنين كار خلافي دست بزنند.
بهتر است از خواندن آيه الكرسي و دو آيه زير هنگام وسوسه شيطان غفلت نورزيد:«و اذا فعلوا فاحشه او ظلموا انفسهم ذكر الله، فاستغفروا لذنوبهم و من يغفر الذنوب الا الله و لم يصروا علي ما فعلوا و هم يعلمون» و«ان الذين اتقوا اذا مسهم طائف من الشيطان تذكروا فاذاهم مبصرون»(6).
براي مطالعه بيشتر مي توانيد به كتب جوان از نظر عقل و احساسات از آقاي فلسفي(جلد 2)، مشكلات جنسي جوانان از آيه الله ناصر مكارم شيرازي و كتابي كه از آقاي مصطفي زماني در همين زمينه منتشر شده مراجعه فرمائيد. اميدوارم با تلاش خود و اميد به خداوند موفق و پيروز باشيد.
مانبع و مآخذ:
1ـ مستدرك 2، ص625.
2ـ مكارم الاخلاق، ص115.
3ـ جوان از نظر عقل و احساسات، آقاي فلسفي. ج1، ص114.
4ـ تاريخ يعقوبي، ص152.
5ـمشكلات جنسي جوانان. ناصر مكارم شيرازي،ص124ـ125.
6ـ همان مأخذ، ص 153ـ175 (با حذف

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.