مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:44891 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:3

چه دعايي براي تقويت حافظه و ذهن وارد شده است ؟
در كتاب شريف مفاتيحالجنان در فصل اول از باب اول كه درباره تعقيبات است اين دعا را نقل نموده است و مي گويد : اين دعا راپيغمبر ( ص ) به اميرالمومنين ( ع ) براي حافظه تعليم نمود : سبحان من لايعتدي عل اهل مملكته سبحان من لايوخذ اهل الارض بالوان العذاب سبحان الرووف الرحيم اللهم اجعل لي في قلبي نورا و بصراو فهماً و علماً انك علي كل شي قدير و در كتاب باقيات صالحات كه در حاشيه مفاتيحالجنان و در بعضي از چاپ هاي اخير در پايان مفاتيح چاپ شده است در اواخر باب پنجم از كتاب ( ( مجتني ) ) سيدبن طاوس نقل مي كند كه براي احياي قلب اين دعا را سه بار بخواند : ياحي يا قيوم يا لااله الا انت اسيلك ان تحبي قلبي اللهم صل علي محمد و آل محمد .و در باب ششم مي گويد : نوزدهم و نيز در خلاصالاذكار است كه در وقت مطالعه بخواند : اللهم اخرجني من ظلمات الوهم و اكرمني بنور الفهم اللهم افتح علينا ابواب رحمتك و انشرعلينا خزاين علومك برحمتك يا ارحم الراحمين . و در شماره سي ونهم : ... مولف گويد كه كسي كه مي خواهد حافظه اش زياد شودمسواك كند و قرآن بخواند و خصوص آيالكرسي و استمرار خوردن مويز در ناشتا، به خصوص اگر سرخ و بيست و يك دانه باشد، براي فهم و ذهن و حافظه نافع است خوردن حلوا و گوشت نزديك گردن وعسل و عدس نيز مورث حفظ است ... و هر روز بعد از نماز صبحپيش از آنكه تكلم كند بگويد : يا حي يا قيوم فلا يفوت شيياً علمه ولايوده ... و اجتناب كند از چيزهايي كه سبب نسيان مي شود و آن ... وكثرت معاصي و كثرت هموم و احزان در امر دنيا و كثرت اشتغال وعلايق و ... است . در كتاب شريف كافي نيز از امام معصوم نقل شده است كه از خدا بخواه كه عقل تو را قوي بگرداند و از خدا طلب فهم ودرك نما .( بحارالانوار، ج 1، ص 224 روايت 17 روايت عنوان بصري ) علاوه بر دعاها و امور ذكر شده بطور كلي به دست مي آيد كه امور معنوي و عبادي براي تقويت قواي ذهني موثر است و امور گناه و مكروه براي قواي ذهني و عقلي مضر است. ;

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.