مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:44992 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:30

آيت اللَّه بهلول كيست؟ آيا واقعاً سفياني (عثمان بن عنبه) را ديده و سفياني الآن در ارتش سوريه است؟

حجةالاسلام شيخ محمد تقي بهلول فرزند شيخ نظام الدّين گنابادي در هشتم جمادي الثّاني 1328 قمري در شهر گناباد از شهرهاي خراسان در خانواده مذهبي و رو حاني چشم به جهان گشود. در شش سالگي به مكتب قرآن رفت و در هشت سالگي قرآن را به طور كامل حفظ نمود. او نزد پدرش مقدّمات علوم حوزوي را فرا گرفت و بعد به همراه پدرش به سبزوار رفت و در اين شهر به تحصيل خود ادامه داد. در اين وقت در سبزوار شايع شد كه رضا شاه مي خواهد علماي قم را به دريا بريزد و غرق كند. حجةالاسلام بهلول براي مبارزه و ادامه تحصيل با پاي پياده به طرف قم حركت مي كند و پس از يك ماه و نيم وارد قم مي شود، ولي متوجه مي گردد كه شايعه غرق نمودن علما بي اساس بوده است. وي سپس مشغول تحصيل در قم مي گردد.

او علت پياده سفر كردن را چنين بيان مي كند: سبب پياده رفتنم اين بود كه در آن زمان دولت قانوني وضع كرده بود كه بايد مسافرت از هر شهري به شهر ديگر مثل مسافرت به كشور خارج با جواز سفر و گذرنامه باشد. اگر كسي مي خواست مثلاً از مشهد به تهران برود، لازم بود شناسنامه خود را با دو نفر ضامن به شهرباني ببرد و آن دو نفر ضامن مي شدند كه اين شخص بر خلاف امر دولت حركتي نخواهد كرد، بعد از آن رئيس شهرباني به او گذرنامه مي داد و بنده كه نمي خواستم چنين ضمانتي به دولت بدهم و تا آن روز سفر دوري هم نكرده بودم، مجبور بودم پياده بروم تا پليس از من جواز سفر نخواهد.

حجةالاسلام بهلول در عين اشتغال به تحصيل در قم، شبهاي جمعه و شبهاي تعطيلي را براي موعظه به دهات اطراف قم مي رفتند و مردم روستاها را كه بعضاً اسلحه داشتند آماده مي كرد كه اگر در قم بين علما و حكومت اختلافي شد، آنان را به همراهش به ياري علما ببرد.

هنگامي كه مسئله تخريب قبرستان قم و به جاي آن ايجاد باغ ملي پيش آمد، حجةالاسلام بهلول به مبارزه برخواست و تحت تعقيب قرار گرفت و بعد از چند ماه مجبور به خروج از شهر قم شد و به كربلا رفت. در آن جا ضمن ادامه تحصيل و در حضور آيت اللَّه العظمي مرحوم سيد ابوالحسن اصفهاني و آيت اللَّه العظمي حاج ميرزا حسيني نائيني منبر ميرفت. آيت اللَّه سيد ابوالحسن اصفهاني كه مي بيند بهلول زبان گويا و بُرنده دارد و با مبارزاتش در ايران نيز آشنا بود، به او مي گويد: به فتواي من درس خارج خواندن براي مجتهد شدن و كوشش كردن براي تو (بهلول) حرام است. منبر رفتن و بر خلاف مقرّراتي كه رضا شاه پهلوي در ايران بر خلاف قرآن اجرا مي كند، سخن گفتن، واجب عيني است. مجتهد زياد داريم، ولي منبري كه بفهمد چه بگويد و با تقوا هم باشد، كم داريم. تا زماني كه مجتهد شوي، رضا شاه مسلماني در ايران باقي نخواهد گذاشت كه از تو تقليد كنند.

پس از دستور آيت اللَّه اصفهاني مبني بر ترك تحصيل و پرداختن به وَعْظ و تبليغ و بر ملا ساختن كارهاي خلاف شرع رضا شاه حجةالاسلام بهلول اوّل به سفر حج مي رود و پس از انجام مناسك حج به ايران بر ميگردد و بر ضد رژيم رضا شاه به منبر مي رود. وي بارها از طرف عمّال رژيم تحت تعقيب قرار مي گيرد.

درسال 1314 مي شنود آيت اللَّه حاج حسين قمي ساكن مشهد كه براي جلوگيري از مسئله كشف حجاب نزد رضاشاه رفته بود، دستگير شده است، فوراً خود را به مشهد مي رساند تا از ماجرا با خبر گردد، ولي در حرم حضرت رضا(ع) دستگير مي شود، و در حجرهاي از حرم بازداشت مي گردد، تا شب هنگام به دور از چشم مردم به زندان منتقل شود، ليكن مردم متوجه مي شوند و حجةالاسلام بهلول را آزاد كرده و به مسجد گوهرشاد مي آورند و فرياد مرگ بر شاه، زنده باد اسلام، مرده باد كفر سر مي دهند.

بهلول از مردم مي خواهد كه براي مقابله با نيرهاي دولتي مسلّح شوند. صدها نفر داوطلبانه به حرم حضرت رضا(ع) مي آيند. وقتي مي بينند شهرباني با توپ و تانك سنگر گرفته و در صدد كشتن مردم است، خود را براي جنگ نبرد آماده مي كنند در 19 تيرماه 1314 كشتار مردم توسط شهرباني آغاز مي گردد. با شهيد كردن حدود چهار هزار نفر و دستگيري هزار و پانصد نفر مقاومت مبارزان را در هم شكستند.

پس از تار و مار شدن مبارزان حجةالاسلام بهلول فرار مي كند و چون شنيده بود كه امان اللَّه خان، شاه افغانستان و دوست صميمي رضا شاه سرنگون شده، به افغانستان مي رود و تا بتواند با تحريك مردم و دولت جديد افغانستان با رضا شاه به مبارزه بپردازد، اما وقتي وارد افغانستان مي شود و خود را به استانداري هرات معرّفي مي كند، دستور دستگيري و زنداني كردنش صادر مي شود. بدين وسيله سي و يك سال در افغانستان زنداني مي شود. پس از 31 سال روابط پاكستان و افغانستان تيره مي گردد و پاكستان از زنداني شدن بدون علت حجةالاسلام بهلول توسط دولت افغانستان انتقاد مي كند و مدّعي مي شود كه افغانستان حقوق بشر را زير پا مي گذارد. اين امر موجب شد نمايندگان شيعه افغانستان مسئله زنداني شدن بهلول را پي گير شدند و بالاخره ايشان از زندان آزاد شد. وي چون شنيده بود جمال عبدالنّاصر رئيس جمهور مصر با رژيم ايران مخالف است، به مصر رفت تا مبارزه عليه رژيم ايران را ادامه دهد. در مصر نزديك يكسال و نيم رئيس راديو شرق الاسط شده، بعد به عراق رفت، ولي بر اثر فشار رژيم عراق ناگزير آن جا را به طرف ايران ترك كرد. در سال 1348 وارد ايران شد و خود را به شهرباني معرّفي نمود. شهرباني تهران چهل روز ايشان را زنداني و بازجويي نمود و بعد آزاد كرد. ايشان پس از آزادي از زندان مشغول وعظ و منبر شدند.

پس از زلزله اخير شهم بم براي ابراز همدردي با مردم به آن سامان سفر مي كند، ليكن متأسفانه در آن جا مريض مي شوند و فعلاً در بستر بيماري افتاده اند. خداوند به اين چريك پير اسلام شفا عنايت فرمايد.

او مي گويد كه موارد زير را حفظ است:

1. قرآن با معنايش.

2. بسياري از خطبههاي نهجالبلاغه.

3. بسياري از خطبههاي امامان(ع).

4. خطبه فدك.

5. بسياري از دعاهاي صحيفه سجاديه.

6. دعاي ابوحمزه ثمالي.

7. دعاي عرفه.

8. پنج هزار حديث.

9. دويست هزار شعر خودش.

10. پنجاه هزار شعر شعراي ديگر.

11. متن كتاب مطول.

12. كتاب تهذيب المنطق.

13. الفيه ابن مالك.

14. تلخيص المفتاح.(1)

در مورد اين كه حجةالاسلام بهلول سفياني را ديده باشد، چيزي در اين مورد نمي دانيم. اگر فردي به نام و عنوان سفياني را ديده باشد، معلوم نيست همان سفياني باشد كه در آخر الزمان بر ضد حضرت مهدي(ع) قيام مي كند و به دست سپاه امام در منطقه بيدا بين مكه و مدينه به هلاكت مي رسد كه اگر هم چنين مطلبي را ابراز داشته است، اين نظر او است و معلوم نيست كه با واقعيّت منطبق باشد.

وقت ظهور حضرت مهدي بر ما پوشيده است و از پيش، معصومان(ع) در معلوم نمودن وقت ظهور حضرت(عج) همگان را نهي نمودهاند.

پي نوشتها:

3. روزنامه اطلاعات، سال يا دوره 19960، 1372/4/29.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.