کد مطلب:36421 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:283

فضايل اهل بيتمي دانيم كه اهل بيت (خاندان پيامبر)- عليهم السلام- در ناز و نعمت نمي زيستند بلكه پيوسته با شمشير و زهر و آوارگي و تهمت و زندان و تبعيد سر و كار داشتند.

اين همان «خير» ي بود كه از آن برخوردار بودند... و در دعا از خداوند مي خواهيم كه ما را نيز از اين نعمت بهره ور كند، و مي گوئيم: «پروردگارا، ما را از نيكوئي هائي كه به محمد (ص) و خاندانش ارزاني داشتي برخوردار ساز، و از بديهائي كه محمد (ص) و خاندانش ارزاني داشتي برخوردار ساز، و از بديهائي كه محمد (ص) و خاندانش را در امان داشتي، دور گردان...»

اما «شر» ي كه خداوند از آنان دور ساخته، همانا «شر» خمودگي و خواري و هوسراني و بي اعتنائي به مشكلات محرومان و ستمديدگان بود.

امتياز اساسي اهل بيت عبارت بود از: جهاد!

مولا علي (ع) در يكي از دعاهاي خويش مي گويد:

اللهم... صلواتك علي محمد عبدك و نبيك و خيرتك و صفيك، اي منيعه لم تهدمها دعوته، و اي فضيله لم تنلها عترته، جعلتهم خير ائمه للناس يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر، و يجاهدون في سبيلك،...

«خداوندا... بر محمد (ص)، بنده و پيامبر و دوست برگزيده ات درود فرست كه دعوت او بر هر دشواري فائق آمد و خاندان او به هر فضيلتي آراسته شد. آنان را بهترين پيشوايان مردم قرار دادي كه امر به معروف و

[صفحه 45]

نهي از منكر را به جاي مي آورند، در راه تو جهاد مي كنند و دين تو را تبليغ مي كنند. در راه تو از جان خويشتن گذشته اند، مويشان ژوليده و چهره هايشان خاك آلود گرديده است. زمين از پاكي آنان به وجد آمده بر آن است كه آنان را در برگيرد و فضيلت آنان را بر همه ي ساكنانش بگستراند.

خداوندا! تو محمد (ص) و خاندان او (ع) را از همه فضايل برخوردار ساخته اي.»[1].


صفحه 45.
    1. مستدرك نهج البلاغه، ص 34.