مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

در صورتي كه دختر پسري را براي زندگي انتخاب كرده باشد, آيا مي تواند خودش از اوخواستگاري كند؟

همسرم به بيماري وسواسي دچار شده است . لطفاً راهنمايي لازم را بفرماييد.

چادر چه نقشي در حجاب دارد؟

مادر دوستم به خاطر از دست دادن شوهر و پسر بزرگش , زندگي را بر خود و ديگر اعضاي خانواده تلخ كرده است . دوستم از اين بابت رنج مي برد. آيا راه حلّي براي اين موضوع وجود دارد؟

بيست و چهار ساله و دانشجوي كارشناسي بهداشت محيط هستم . خانواده ام مذهبي و پدرم زحمت كش است و از نظر مادي , متوسط هستيم .

مشكل اصلي ام نداشتن خواستگار است . با اين كه نوعاً دخترها در 17ـ 18سالگي خواستگار دارند, امّا من درسن 24سالگي هنوز خواستگاري ندارم . اسم شناسنامه اي ام عفت است , هر چند در خوابگاه , معروف به مينا هستم .شايد به خاطر اسمم كه جوان پسند نيست , كسي به سراغم نمي آيد!

پناهم فقط خداوند است . گاهي براي دلداري خود مي گوييم شايد حكمتي در كار است و يا خدا خواسته است مرا امتحان كند كه چقدر صبر و توان دارم , اما واقعاً صبرم تمام شده و ترسم از اين است كه نكند درسم تمام شود, اماهنوز خواستگاري به سراغم نيامده باشد. هر نوع توسّلي بوده است , انجام داده ام , اما سودي نبخشيد.

گفتني است هنوز اميد خود را از دست نداده و به رحمت الهي اميدوارم .

ترس و اضطرابم بيش تر به اين خاطر است كه خواهري كوچك تر از خود دارم و با اين كه وقت شوهر كردنش است , اما به هيچ وجه راضي نمي شود و جلوتر از من شوهر كند.

آيا روا است پدر و مادرم كه اين همه زحمت برايم كشيده اند, در ميان جامعه انگشت نما شوند؟

مي دانم حل مشكلم تنها در دست خداوند است . در عين حال دست نياز به سوي شما دراز كرده و استدعا دارم مرا ياري نموده و از اين بن بست رهايم سازيد.

پير مردي قبل از مرگ تمام اموالش را به پسرانش بخشيده و به دخترانش چيزي نداده است . درپايان عمر پسران از نگه داري پدر خودداري كردند و دامادها هم به خاطر ندادن مال به همسرانشان اجازهء نگه داري پدر را به همسران خود ندادند و پير مورد به خاطر عدم نگه داري فوت كرد. حكم شرعي دختران و دامادها به صورت جداگانه چيست ؟

اگر زني حقوق هشت ماه خود را به شوهرش براي كمك خرجي بدهد, آيا مي تواند بدون اجازه ءشوهرش از مواد غذايي خانه مقداري قند يا برنج به اقوام و نيازمندان و همسايگان بدهد؟

آيا زن مي تواند بدون اجازهء شوهر مقداري از حقوق خود را صرف خيرات و رسيدگي به خويشانش بناميد؟

يك روش مناسب براي امر به معروف خانم هاي بي حجاب پيشنهاد كنيد

در صورتي كه زن مانند مرد شاغل باشد, مثلاً شغل معلّمي داشته و از خود درآمدي داشته باشد, آيامي تواند بدون اجازهء شوهر يا با وجود ممانعت او, از مال خود به ديگران ببخشد و كمك كند؟

خانواده ام پشت سر مسئولان نظام حرف مي زنند. وظيفهء من چيست ؟

نگاه كردن دختران و بانوان به برنامه هاي ورزشي خصوصاً ورزش كشتي كه اكثر اندام ورزشكار نمايان است و داراي لباسي تنگ و آشكار كنندهء برجستگي هاي بدن مي باشد, چه حكمي دارد؟

  1. 2354 از 4632