مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

نفقه چيست و در چه مواقعي به كار مي آيد؟

دختري 25ساله هستم و هنوز ازدواج نكرده ام . تنها درد و ناراحتي من اين است كه از ترس پدر ومادرم گاهي دروغ مي گويم . احساس مي كنم اين ترس از كوچكي در من باقي مانده است و الان هم در اين سن نمي توانم از اين كار دست بردارم . خواهشمندم مرا راهنمايي كنيد.

براي اين كه يك زن بهشت همنشين حضرت فاطمه زهرا(س) شود، قبل از ازدواج و بعد از آن چه كارهايي بايد انجام دهد؟

آيا حضرت مهدي (عج) هم اكنون ازدواج كرده و فرزندي دارد؟

آيا صحيح است كه عثمان با دو دختر پيامبر ازدواج كرده است؟ لطفاً منبع و سند آن را از طريق شيعه و سنّي بنويسيد.

چند سالي است گرفتار عشق سوزان پسري هستم. به گونه اي خورد و خوراك و راحتي را از من گرفته است . و مانند يك تكه يخ دارم، روز به روز آب مي شوم. هم به درس و هم به او عاشق و علاقه مندم، اما عشق به او بيشتر است. چندين بار به خاطر او تصميم گرفتم خودكشي كنم، ولي منصرف شدم، نمي دانم چه كار كنم؟ لطفاً مرا دريابيد. ضمناً در مورد ازدواج فاميلي در حدّ لازم توضيح دهيد.

آيا از كلام قران : ما شما را جفت جفت و از زن و مرد آفريديم مي توان استفاده كرد كه همة افراد بالاخره ازدواج خواهند كرد؟ لطفاً آيه را توضيح دهيد؟

با رعايت شرايط استجابت دعا، در شب قدر، در هنگام نماز و راز و نياز و با اشك چشم و نذر و توسل از خدا خواسته ام مشكل ازدواجم را حل كند، ولي مستجاب نشد. همة درها را به روي خود بسته مي بينم و نگران و نا اميد از آيندة خويش هستم. خواهش مي كنم مرا راهنمايي كنيدو علت تأخير ازدواج و استجابت دعايم را بيان كنيد.

وظيفه خواهراني كه ازدواج آن ها به تأخير مي افتد و دعايشان جهت ازدواج مستجاب نمي شود، چيست؟

مردي در ايام عده رجعيه به همسرش رجوع كرده و با او همبستر شده، بعد از آن زن مدعي است طبق شناسنامه آزاد هستم و مرد مدعي است كه در عده رجوع كرده و زن او محسوب ميشود. آيا اين دو نفر شرعاً و قانوناً ميتوانند به زندگي ادامه دهند و حال آن كه زن خود را مقيد نميداند؟ آيا ازدواج درباره اين دو نفر محقق ميشود؟

در دورة نوجواني به پسر همسايه دل بسته و او نيز متقابلاً به من علاقه مند شد و ادامه اين وضع منجر به ازدواج شد، حال آن كه از خصوصيت و اخلاق او بي اطلاع بودم و اكنون درگير مشكلات عديده اي شده ام . لطفاً راهنمايي بفرماييد؟

آيا ازدواج موقت به مدّت يك يا دو ساعت و يا يك چند روز صحيح است و حكم آن چگونه است؟

  1. 2429 از 4632