مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

اگر كسي مرتكب گناهي شد و مي خواهد توبه كند كه تقريباً شرايط ارتكاب گناه منتفي گرديده است , مثلاً شخصي در اوضاع فقر و نداري مرتكب دزدي شده , پس از ثروتمند شدن , كه ديگر نيازي به دزدي ندارد,آيا مي شود در اين وضع توبه نمود؟

دختر ناشناس شانزده ساله اي ضمن تماس لتفني با من با حالت تضرع و التماس اظهار مي دارد: درهفت سالگي مورد تعرض يكي از فاميل هايم قرار گرفته ام و الآن بسيار ناراحت و مضطربم . گاهي تصميم به قتل او وموقعي تصميم به خودكشي مي گيرم , ولي از عواقب اخرويش مي ترسم . از من تقاضاي كمك مي نمايد. براي راهنمايي او چه بايد كرد؟

جواني هستم كه يك سال پيش زنم بر اثر بيماري من طلاق گرفت و ضربهء مادي و روحي به من واردشد و از زندگي نااميد شدم . آيا باز مي توانم تشكيل زندگي بدهم ؟

سيادت از كجا آغاز شده و آيا از طريق مادرم هم سيادت منتقل مي شود, نظر اهل تسنن درباره ءسيادت چيست ؟

در مورد علوم غريبه (طلسم و مانند آن ) و كارآيي آن در زندگي انسان اعم از خير و شر توضيح دهيد.

در سه سالگي پدرم مادر عزيزم را طلاق دادو خودش تجديد فراش كرد. رفتار زن بابايم با من خوب نيست . هر وقت پدرم با حالت خستگي و كوفتگي به خانه بر مي گردد, در اثر تحريكات نامادريم مرا به باد فحش وناسزا و تمسخر مي گيرد. به علاوه خواهر ناتني ام , انگار دشمن جاني من است كه دايماً در حال جرّ و بحث هستيم .وانگهي نامادريم بر خود تند و خشني با من دارد. اين عوامل موجب شده خسته و دچار اختلالات فكري و رواني شوم . حرف هاي مشاوران و معلمان دلسوز را به كار بردم , ولي ثمره اي نبخشيد. استدعا مي كنم مرا راهنمايي كرده و ازاين گرفتاري نجات دهيد.

مشكل وسواس دارم . شش ماه است كه اين بيماري شدت گرفته , تا جايي كه كارهاي عادي هم برايم مشكل شده است . لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

حكم رقصيدن زن در مجالس زنانه و شركت كردن در اين گونه مجالس چيست ؟ علاوه بر فتواي آيت اللّه فاضل , نظر امام خميني (ره ) را نيز مرقوم داريد.

چرا در پنجاه سال اخير, علم صنعت , نسبت به قبل پيشرفت زيادي كرده است ؟

مدتي است به مرض خطرناك وسواس مبتلا شده ام . در همهء كارهايم شك مي كنم ! بفرماييد وظيفهء من چيست ؟

با اين كه به نظر من و ديگران معيار اصلي يك همسر ايده آل با اخلاق نيك و گذشت و اصالت خانوادگي و تحصيلات مناسب و صداقت و سطح درآمد خوب و... را دارم , چرا آنهايي كه به خواستگاري من مي آيند , منصرف مي شوند ؟ آيا تقديرم چنين است ؟ قضاي الهي اين است كه اين گونه باشم ؟ چرا ؟

آيا ممكن است از طريق نامه با رهبر انقلاب تماس گرفت ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ نشاني ايشان را مرحمت كنيد.

در ضمن اگر ممكن است تجربياتي را كه در زندگي شخصي كسب كرده ايد, براي من ارسال نماييد تا از آن استفاده نمايم .

  1. 343 از 4632