مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:21889 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:5

چگونه مي توان كسي را كه مقيد به نماز نيست، به خواندن آن ترغيب كرد؟
از اين كه دلسوز افراد بوده و در صدد ارشاد ايشان هستيد خوشوقت شديم و انصافاً اين تلاش شما شايسته تقدير است. با توجه به ويژگي هاي آنها پيشنهاد ما به شما در راهنمايي ايشان چند چيز است كه ان شاءاللَّه و با دقت، سعي در انجام آن داشته باشيد: الف) سعي كنيد افرادي كه صحبت آنها بر روي آنان نافذ است، پيدا كنيد و از آنان بخواهيد كه با مهارت و شگرد شايسته اي، با آنها درباره نماز صحبت كنند. اين كار را مي توان از طريق جلسه ميهماني يا در طول مسافرت به انجام رساند. ب ) با عمل خويش انگيزش خواندن نماز را در آنها ايجاد كنيد. سعي كنيد شما و ديگران، نمازتان را هنگام حضور آنها برگزار كنيد و شور اشتياق خود به نماز و راز و نياز با خدا را هر چه بهتر به منصه ظهور برسانيد. ج ) فلسفه نماز را در فرصت هاي مناسب بيان كنيد؛ مثلاً سؤال و جواب هايي كه قبلاً تهيه ديده ايد، بين شما و ديگران مطرح و جواب داده شود. البته لازمه اش مطالعه و پيش بيني قبلي است. به عنوان نمونه در اينجا به چند جمله اشاره مي شود: فطرت انسان خواهان تشكر از ولي نعمت است. {Hجبلّت القلوب علي حبِّ من احسن اليهاH} ؛ {Mقلب ها بر اساس دوستي و محبت كسي كه به انسان احسان كند، آفريده شده است M} و از آنجا كه در اصل خداي سبحان خالق و هستي بخش ماست و از سويي همه نعمت ها و بركاتي كه در زندگي ما وجود دارد از آن اوست. بنابر اين لازم است به اقتضاي تكليف فطري خودمان از قادر منّان تشكر كنيم. حال اين تشكر بايد به چه شكل و كيفيتي باشد؟ انبياي الهي روشنگر اين حقيقت بوده اند و نبيّ مكرّم اسلام نيز به نوبه خويش نماز را با اين شكل و هيئت خاص به ما معرفي فرموده اند. بنابر اين همان گونه كه پروردگار مهربان هر شب و روز، ما را رهين الطاف و بركات خويش گردانيده است، ما بندگان نيز موظّفيم هر چند ساعت يك بار در برابر محبوب قلب و عزيز دلمان بايستيم و از او نهايت سپاسگزاري و تشكر را بنماييم. نماز تشكر است، تواضع است، تجديد عهد با خداست، ابراز نياز در برابر بي نياز مطلق است. نماز زنده نگاه داشتن ياد خدا در دل است. نماز انسان را به خدا نزديك و با او مأنوس مي كند و اصولاً اگر نماز با توجه و خشوع و حضور قلب ادا شود، به يقين در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را از زشتي ها و گناهان مصونيّت مي بخشد. د ) پيشنهاد ديگر اينكه تلاش كنيد به هر كيفيت و طريقي شده، ايشان را به نماز جمعه و جماعت ببريد كه با ديدن عبادت و نماز ديگران تحت تأثير قرار گيرد. و ) تلاش كنيد از نماز بزرگان و شخصيت ها در نزد ايشان صحبت كنيد؛ مثلاً حضرت علي(ع) با همه شخصيت و گرفتاري هايي كه داشتند، چگونه و با چه اشتياقي به اقامه نماز مي پرداختند. همچنين گرايش رجال بزرگ سياسي، علمي و... به نماز را، به ايشان گوشزد كنيد. ه ) سفرهاي زيارتي مي تواند در ايشان نقش مؤثري داشته باشد. بنابر اين سعي كنيد ايشان را به اين گونه مسافرت ها تشويق نموده و انگيزش دهيد. در خاتمه توصيه ما به شما اين است كه بدون اين كه نااميد باشيد با حوصله و به تدريج به تلاش خود ادامه دهيد. ان شاءاللَّه نتيجه جالبي در اين زمينه خواهيد گرفت. در ضمن مطالعه كتاب هاي ذيل در اين زمينه مفيد است: 1- راز نماز، محسن قرائتي 2- پاداش هاي نمازگزاران 3- داستانها و حكايت هاي نماز (1) 4- يكصد و چهارده نكته درباره نماز

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.