مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22041 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:3

راه هاي تحصيل محبت به ائمه(ع) چيست؟
حبت و عشق از راه آگاهي و انس و برطرف ساختن موانع به دست مي آيد؛ مثلاً كسي اگر به طعم و خواص عسل آگاهي يابد، بدان علاقه مند مي شود و اگر آن را بچشد علاقه اش نسبت به آن افزون مي گردد. حب خدا و اولياي او نيز، از طريق شناخت و معرفت پديد مي آيد. هر اندازه آدمي معرفت خودش را افزون كند و در عمل نيز انس و الفت خود را با خداوند و مقربان درگاهش بيشتر سازد و موانع راه را - كه علايق و وابستگي هاي مادي و دنيايي است - از دل بيرون كند، عشق الهي در دلش افزون تر خواهد شد. ترديدي نيست كه محبت و عشق محصول معرفت است. اگر اطراف آدمي را ده ها يوسف فرا گرفته باشد، و وي به جهت كوري نتواند آنها را ببيند، آيا هيچ گاه عاشق يوسف خواهد شد؟! زنان مصر بر زليخا ايراد گرفتند كه او عاشق غلام خويش شده است ولي وقتي يوسف را ديدند دستان خود را بريدند و متوجه نشدند. اگر به محبت اهل بيت(ع) و اولياي الهي توصيه شده است، در حقيقت فرمان به تحصيل مقدمات آن - كه همان معرفت مي باشد - داده است؛ چرا كه اگر معرفت حاصل شد، قهراً علاقه و عشق به دنبال آن پديد خواهد آمد. براي تحصيل معرفت و محبت به پيشوايان معصوم(ع) راه كارهاي زير را به شما توصيه مي كنيم: 1- مطالعه در زندگي، اخلاق، رفتار و كرامت هاي پيامبر(ص) و ائمه(ع) و فضايل و مناقب آنان. 2- مطالعه كلمات و سخنان آن بزرگواران؛ چرا كه فرمايش هاي آنان، درّهاي گران بهايي است، كه بايد در جست و جوي آنها بود. آيا ممكن است كسي نهج البلاغه را بخواند و بفهمد، ولي عاشق علي(ع) نشود؟ 3- تهذيب نفس و پرهيز از گناه، و نيز عمل به واجبات؛ چرا كه آدمي تا تزكيه و تهذيب نفس نكند نمي تواند با اولياي مقرب الهي ارتباط برقرار كند. {Sنوريان مر نوريان را طالبند# ناريان مر ناريان را جاذبندS} 4- دعا و الحاح به درگاه خداوند جهت القاي محبت آنان در دل. براي معرفت ائمه و مراتب وجودي آنها ر.ك: 1- ولايت در قرآن،عبداللَّه جوادي آملي 2- انسان كامل از ديدگاه نهج البلاغه،حسن زاده آملي 3- در آسمان معرفت،حسن زاده آملي 4- فروغ ولايت،جعفر سبحاني

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.