مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22236 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:3

راه عملي براي برخورد با حالاتي كه در آن افسرده هستيم چيست؟
انسان از نظر خلقي و عاطفي معمولاً يك حالت يكنواخت ندارد. همه انسان ها كم و بيش دوره هايي از غمگيني و افسردگي را تجربه مي كنند و اين امر طبيعي است. و علت آن هم گاهي معلوم و شناخته شده است؛ مثل وقتي از دست دادن عزيزي، شكست در بعضي از امورات زندگي، مورد تمسخر و استهزا قرار گرفتن، زندگي كردن در غربت و دور از خانواده و... و گاهي اوقات علت غمگيني و افسردگي و بي نشاطي معلوم و شناخته شده نيست. چه بسا علت فيزيكو شيميايي يا جنبه ارثي و يا عواملي محيطي مبهم دارد. در هر حال افسردگي از اختلالات خلقي شايع است و معمولاً شيوع آن در ميان خانم ها، بيشتر از مردان است؛ زيرا براي مردان زمينه برون ريزي نارحتي ها فراهم تر است؛ امّا زن ها معمولاً خود خوري مي كنند و زمينه بروز ناراحتي ها براي آنها كمتر فراهم مي شود. البته خداوند مكانيزم هاي جالبي، در وجود انسان قرار داده كه تا حدّ قابل توجّهي، در تنظيم حالت خُلقي و عاطفي وي مؤثر است؛ از جمله اين مكانيزم ها خنده و گريه است. گريه و خنده، فوايد زيادي دارد كه از جمله آنها تنظيم حالات عاطفي و خلقي انسان است. گاهي با چند دقيقه گريه كردن، كاملاً انسان از ناراحتي ها تخليه مي شود و گاهي نيز با شركت در يك مجلس شادي آفرين (مثل جشن و عروسي) و يا با قرار گرفتن در جمع دوستان و شنيدن چند مطلب طنزآميز و شوخي هاي خنده دار، انسان تخليه هيجاني مي شود و نشاط پيدا مي كند. بنابراين تجربه كردن حالات غمگيني و افسردگي، تا حدود زيادي طبيعي است امّا اگر حالت غمگيني بيش از شش ماه طول بكشد و علايمي از قبيل كم خوابي (يا پرُ خوابي در بعضي افراد)، بي اشتهايي، كاهش عملكرد افراد، عدم تمركز حواس، حالات پرخاشگرانه و... را به دنبال داشته باشد؛ روشن مي شود كه مشكل كمي بيشتر از حالت طبيعي است و بايد به روان شناس، مشاور روان شناختي يا روان پزشك مراجعه كرد. به كارگيري راه كارهاي زير، براي مقابله با افسردگي و درمان آن بسيار مفيد است: 1. اجتناب از قرار گرفتن در تنهايي مگر در مواقع ضروري؛ 2. شركت در مجالس نشاط آور و حضور فعال پيدا كردن در آن جلسه؛ 3. شركت در مجالس سخنراني و دعا؛ 4. ورزش مستمر روزانه (نيم ساعت حداقل)، ترجيحاً ورزش شنا و در صورت عدم دسترسي به استخر، روزي يك بار با آب ولرم دوش گرفتن؛ 5. جلوگيري از افكار منفي به ذهن؛ 6. فكر كردن به جنبه هاي مثبت زندگي؛ 7. همنشيني با افراد خوش اخلاق، با نشاط؛ 8. مسافرت كردن؛ خصوصاً اگر غربت هستيد، حتماً به ديد و بازديد خويشاوندان برويد؛ 9. سفرهاي تفريحي و زيارتي؛ 10. برنامه ريزي اوقات شبانه روزي و انجام به موقع كارها؛ 11. كم كردن از فشار كاري يا ساير فشارهايي كه مي تواند در خستگي روحي مؤثر باشد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.