مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22246 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

با وجود منكرات موجود در جامعه چگونه خود را حفظ كنيم؟
در اين كه فساد، فحشا و انحرافات اخلاقي در جامعه وجود دارد، ما با شما موافق هستيم؛ ولي اين كه فحشا بيداد مي كند، كمي مبالغه آميز است. چه اينكه بيشتر مردم جامعه ما متدين و اهل ايمان هستند. البته عده اي نيز دست اندركار ترويج فساد در جامعه اند و گروهي نيز از روي غفلت به دام اينها افتاده، فضاي جامعه را نا امن و آلوده كرده اند. با تغيير شرايط جامعه در سال هاي اخير، اين افراد - كه قبلاً به صورت پنهاني دست به كارهاي خلاف اخلاق مي زدند - كمي جرأت پيدا كرده و كارهاي نارواي خود را به صورت علني و آشكار انجام مي دهند. البته اين وضعيت مطلوبي نيست كه در جامعه بوجود آمده و خطرات زيادي - به ويژه براي نسل جوان دارد - اما هنوز در جامعه ما انسان هاي مؤمن و متدين زياد و جود دارند و جلسات و برنامه هاي اخلاقي، معنوي فراواني در سرتاسر كشور برگزار مي شود. بهترين راه براي حفظ خود از انحرافات موجود، ارتباط و شركت فعّال در چنين مجالس است. الآن تقريباً در بيشتر مساجد و كانون هاي فرهنگي، برنامه هاي بسيار سازنده و تأثيرگذار وجود دارد و روز به روز هم بيشتر مي شود. يكي از بهترين برنامه هاي انسان سازي اقامه نماز جماعت است. در واقع نماز - اين چشمه سار زلال هدايت - بهترين برنامه انسان سازي و زيباترين ارتباط با معنويت و ارزش هاي الهي است. اگر كسي هر روز نمازهاي پنجگانه را با حضور قلب و به صورت جماعت بخواند، در واقع هر روز خود را در مقابل مفاسد و انحرافات اجتماعي و اخلاقي واكسينه مي كند. شما مي توانيد افراد مرتبط با مساجد و نماز جماعت را از نزديك مشاهده كنيد. خواهيد ديد كه آنان سالم ترين قشر جامعه اند؛ گرچه ممكن است آنها نيز گهگاهي دچار اشتباه و انحراف شوند. امّا تقريباً بيشتر كساني كه اهل نماز و مسجد و مأنوس با قرآن و مجالس ديني اند، از انحرافات اخلاقي و... مصون مي باشند. درسِ كانون معنوي و اخلاقي، كانون هاي بسيج است. بسيج در واقع مدرسه عشق است و تجربه 22 ساله بعد از انقلاب، نشان داده كه بسيج، نه تنها در زمينه هاي امنيتي و نظامي بسيار مفيد و نقش حياتي دارد؛ بلكه از نظر معنوي و مصون سازي نسل جوان نيز تأثير گذار بوده و به خوبي مي توان مشاهده كرد كه افراد بسيجي سالم ترين افراد جامعه اند. سومين عامل مؤثر ورزش و ميادين ورزشي است. جوانان همواره از انرژي هاي متراكمي برخوردارند كه بايد مقداري از آن را در ميادين ورزشي تخليه كنند. بنابراين ورزش نيز يك عامل بازدارنده و مؤثري است كه مي تواند در مصونيت جوانان نقش ايفا كند. چهارمين عامل مؤثر، كانون هاي فرهنگي - هنري است كه از جنبه هاي مختلف مي تواند مفيد باشد. در مجموع اگر جواني با يك برنامه ريزي مناسب براي اوقات شبانه روزي خود، سعي كند همه وقت هاي خود را با تحصيل، كار، ورزش، عبادت و تفريح پر كند و هيچ گاه بي كار نباشد، قطعاً مي تواند خود را از انحرافات حفظ كند. نكته قابل توجّه در اين جا، انتخاب دوستان و همنشينان صالح و خوب است. امروز به رغم وجود فساد در جامعه، بسياري از جوانان توانسته اند، خودشان را حفظ كنند. طرح دوستي با آنان، يقيناً مفيد خواهد بود، چه اين كه دوست نقش تعيين كننده اي در زندگي انسان دارد. از همه مهم تر اين كه يك جوان بايد از نيروي اراده و توانايي هاي دوران جواني، براي مصونيت خود بيش ترين بهره را ببرد. گفتني است كه با عمل به راه كارهاي ياد شده، حتماً مي توانيد خودتان را حفظ كنيد و حتي در زمينه هاي مختلف علمي، اخلاقي، هنري و ورزشي پيشرفت داشته باشيد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.