مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22307 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

اينكه مي گويند حضرت زهرا(س) حتي از ديدن مرد نابينا امتناع مي كرد علت چه بود؟
در روايتي از فاطمه ي زهرا(س) سؤال شد: «براي زنان چه چيز بهتر است؟» در جواب فرمودند: «براي زنان بهترين چيز آن است كه مردان را نبينند و مردان نيز آنان را نبينند»، {V(كشف الغم، ج 2، ص 23 و 24 و مناقب شهر آشوب، ج 3، ص 119 و منتهي الامال، ص 161 به نقل از كتاب چهارده معصوم اثر مؤسسه ي در راه حق، ص 27)V}. اين عقيده ي فاطمه ي زهرا(س) درباره ي زنان مي باشد كه در برابر مردان بيگانه و نامحرم چگونه حريم را نگه دارند و از اختلاط و معاشرت و برخورد با مردان نامحرم چگونه پرهيز كنند. البته روشن است كه اين گونه روايات اين نكته را گوشزد مي كند كه بهتر است زنان بدون جهت و ضرورت خود را در معرض ديد مردان نامحرم قرار ندهند. اين پيام حضرت اوّل در زندگي عملي خود آن بانوي بزرگ تبلور مي كند. امام موسي بن جعفر(ع) از پدرانش نقل فرموده است كه امير مؤمنان علي(ع) فرمود: فرد نابينايي اجازه خواست كه به منزل فاطمه(س) وارد شود، آن گرامي خود را از او پوشيده داشت رسول خدا(ص) به او فرمود: چرا خود را پوشيده داشتي در حالي كه نابيناست و ترا نمي بيند؟ عرض كرد: اگر او مرا نمي بيند من او را مي بينم، و نيز رايحه و عطر را مي بويد و شامّه اش سالم است. رسول خدا(ص) فرمود: گواهي مي دهم كه تو پاره ي تن مني، {V(بحار، ج 43، ص 91 و ريا حين الشريفه، تاليف شيخ ذبيح الله محلاّتي، چاپ اسلاميه تهران، ج 1، ص 216 و منتهي الامال، ص 161 و 162 به نقل از همان، ص 26)V}. پس حضرت عقيده و پيام خود را در برابر برخورد با نامحرمان با سيره ي عملي خود امضا و ابلاغ مي كند و گرنه ابتلا به گناه از ساحت قدوسي آن بانوي مقدس و معصوم، فرسنگ ها فاصله دارد به راستي اگر اين يك پيام را زنان جامعه عمل كنند و در برابر نامحرمان از خود نمايي دست بكشند و خود نيز از نامحرم گرايي بپرهيزند، جامعه در چه سطحي از نزاهت و طهارت باقي مي ماند؟ البته راجع به عصمت امامان و حضرت زهراء(س) بايد گفت آنان نيز مانند ساير انسانها در معرض وسوسه شيطان قرار مي گيرند. امّا از چنان قدرت ايماني بهره مندند كه آنان در صدد دفع شيطان بر مي ايند و وسوسه شيطان به آنان راه پيدا نمي كند. بنابراين مصونيت آنان از گناهان و مكروهات و متشابهات، همراه با اراده و اختيار است. و ارزش و ثواب آنان به همين جهت است كه در حالي كه شرايط انساني دارند از گناه و اشتباه مصون و معصوم مي باشند، {V(رجوع كنيد به كتاب «بانوي نمونه ي اسلام» اثر آيةاله ابراهيم اميني و «چهارده معصوم(ع)» اثر موسسه در راه حق.V}

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.