مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22316 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

فردي با اينكه مسائل اسلامي را رعايت مي كند اما بداخلاق است ازدواج با اوصحيح است؟
براي انتخاب همسر به مسائل گوناگوني بايد توجه كرد و ابعاد مسأله را به خوبي بررسي كرد تا مجموعه اي از اطلاعات در مورد فرد مورد نظر به دست آورد. آنگاه تصميم به پذيرش و عدم پذيرش پيشنهاد خواستگار زد. براي دست يابي به اطلاعات لازم،مراحلي را بايد طي كرد. مرحله اول: تحقيق در مورد خانواده آن فرد است. چه اين كه هر كسي در يك مجموعه تحت عنوان خانواده شخصيت او شكل گرفته است و خانواده نقش بسيار زيادي در شكل گيري مؤلفه هاي شخصيتي او دارد، بنابراين گام اول در انتخاب همسر شناخت و آگاهي از وضعيت خانوادگي همسر است. طبيعي است كه خانواده همسر از جنبه هاي گوناگون فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، اعتقادي بايد با خانواده شما هماهنگي و همخواني نسبي داشته باشد. اگر در ابعاد مذكور اختلافات طبقاتي زيادي وجود داشته باشد، طبيعي است اين دو خانواده همخواني با يكديگر ندارند و ممكن است وصلت اين دو خانواده مشكلاتي را به دنبال داشته باشد. مرحله دوم: سلامت جسماني و رواني همسر مي باشد و همچنين از نظر اعتقادي و فكري و همچنين اخلاقي بايد مد نظر قرار گيرد. در اين زمينه نيز بايد اطلاعات لازم را از وضعيت همسر آينده خود بايد داشته باشيد. مرحله سوم: اگر در دو مرحله قبل به اين نتيجه رسيديد كه خانواده ايشان و همچنين خود ايشان از نظر كلي قابل اعتماد است. نوبت به مرحله سوم يعني كفويت شما با همسر آينده تان مي رسد. با توجه به اين كه ازدواج يكي از مهمترين و اساسي ترين مسأله زندگي هر فردي است، لذا به دور از احساسات بايد تا آنجايي كه امكان دارد انتخاب ما توأم با شناخت باشد و شناخت بدون تحقيق، مشورت و استفاده از تجارب افراد مجرب حاصل نمي شود، لذا در مرحله سوم به نكات زير بايد توجه كرد: 1- از نظر اعتقادي دو نفري كه مي خواهند با هم ازدواج كنند بايد داراي اعتقادات مشترك و تقريباً نزديك به يكديگر باشند. 2- از نظر سني فاصله سني بايد رعايت شود و بهترين فاصله سني حدود 4 الي 5 سال مي باشد يعني مرد اگر 4 الي 5 سال از زن بزرگ تر باشد بسيار مناسب است. البته اگر همه شرايط را داشته باشد، يكي دو سال بيشتر يا كمتر نيز اشكالي ندارد. 3- از نظر قيافه ظاهري نيز طرفين بايد مطلوب يكديگر باشند؛ يعني، همديگر را بپسندند. 4- از نظر اخلاقي كمي مسأله دشوار است؛ يعني، پي بردن به ويژگي هاي اخلاقي فرد قبل زندگي مشترك بسيار دشوار است. معمولاً افراد را قبل از زندگي مشترك از نظر اخلاقي به خوبي نمي توان شناخت، لذا در اين زمينه بايد احتياط كرد چه اين كه اخلاق نيز نقش بسيار مهمي در گرمي و استمرار زندگي دارد. در اين زمينه اگر فردي است كه مشهور به بداخلاقي است، طبيعي است كه ازدواج با او چندان عاقلانه نيست، چه اين كه با اطلاع از بداخلاقي فرد تن دادن به ازدواج با او كار صحيحي نيست، اما اگر مشهور به بداخلاقي نيست و ما اطلاع دقيقي از بداخلاقي يا خوش اخلاقي او نداريم، از طريق وضعيت اخلاقي خواهران و برادران او تا حدودي مي توان به اخلاق او نيز پي برد. اگر همه راه هاي كسب شناخت را طي كرديم و در زمينه اخلاق او به مطلب قابل توجهي دست نيافتيم در چنين شرايطي اگر ساير شرايط او مناسب است، در اينجا ديگر بايد به خداوند توكل كرد و تصميم گرفت. به نظر مي آيد براي انتخاب همسر مناسب باشد كتاب انتخاب همسر، ابراهيم اميني يا انتخاب همسر، علي اكبر مظاهري را مطالعه نماييد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.