مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22318 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

اولويت كارهاي مذهبي و تحصيلات دانشگاهي را چگونه تشخيص دهيم؟
در كارهاي مذهبي بايد از واجب ترين كارها شروع كرد كه براساس ترتيب چنين مي باشند: 1- فراگيري يك دوره كامل اصول عقايد: اگر زمينه ي مطالعاتي نداريد مي توانيد ابتدا از كتب اعتقادي آقاي قرائتي استفاده كنيد و سپس از كتاب هاي استاد شهيد مطهري بهره جوييد (كتاب هايي مانند: توحيد، نبوت، اصل عدل در اسلام، امامت و رهبري، معاد [تمام اين كتاب ها در مجموعه آثار شهيدمطهري، ج 4 با هم چاپ شده است ]) يا از كتاب هايي استاد مصباح فايده بريد (مثل كتاب آموزش عقايد). مي دانيد كه در رساله هاي عمليه فراگرفتن يقيني اصول دين را واجب شرعي دانسته اند. 2- شناخت واجبات و محرمات و رعايت آنها: اين گام دومي است كه حتمي و لازم مي باشد و تهذيب نفس هم از همين مرحله شروع مي شود زيرا اولين گامِ تهذيبِ نفس انجام واجبات و ترك محرمات است. 3- پرداختن به علومي كه در راه تقويت اسلام و عزت مسلمين لازم مي باشد. پرداختن به بعضي از شغل ها و علوم از نظر شرعي واجب كفايي مي باشد. اگر جامعه اسلامي ضرورتي بر زمين مانده داشت بر عموم مسلمين واجب كفايي است كه آن را برطرف سازند. اگر عده اي بر عهده گرفتند و ضرورت برطرف شد وجوب انجام آن كار از ديگران ساقط مي شود. امروز جامعه اسلامي ما به بيشتر رشته هاي دانشگاهي نيازمند است، ازاين رو حداقل پاره اي از دانش هاي دانشگاهي شايد واجب كفايي باشد و هر كس به تناسب استعداد و توان خود خوب است در يكي از رشته هاي تحصيلي تخصص پيدا كند و علاوه بر رفع نياز مادي خود و خانواده خويش، براي پيشرفت و توسعه كشور و خودكفايي نسبت به بيگانگان گامي بردارد. اما از آن جا كه فرصت تحصيل در دانشگاه محدود است، خوب است در امور مذهبي به مقدار واجبات اكتفا شود. اما رابطه معنوي خود را با خداوند حتي در هنگام پيشرفت تحصيلي و انجام وظايف فردي و اجتماعي هر چه بيشتر تقويت كنيد، بنابراين مهمترين روش تهذيب نفس و ارتباط با خدا آن است كه آدمي در زماني كه ميان ديگران به ياد خداوند باشد و هضم در ديگران و هم رنگ با آنان نشود، چنان كه در حديث شرف آمده است: {Hكن في الناس ولا تكن معهم H}؛ {Mدر ميان مردم باش و همراه و هضم در آنها نباش M} با اين بينش هيچ گونه منافاتي ميان تحصيل علم و تهذيب نفس نيست و حتي پيشنهاد مي شود كساني كه چهره مذهبي دارند با تحصيلات عالي و درك عميق مطالب علمي، به طور عملي، نشان دهند دين با علم نه تنها ناسازگار نيست بلكه دين داران براي پيشرفت علمي داراي انگيزه بيشتر و زمينه مناسب تري دارند.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.