مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22460 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:3

در حضور ديگران نمي توانم نمازم را آنگونه كه شايسته است به جاي آورم،نمي دانم علت چيست، لطفا راهنمايي ام كنيد.
شما ننوشته ايد دليل اين كه مثلاً در حضور ديگران مجبور مي شويد تند بخوانيد چيست؟ يا چرا بعضي از جاهاي نماز را حذف مي كنيد يا نمي توانيد بلند بخوانيد؟ بالاخره يك تصور خاصي در ذهن شما وجود دارد كه منجر به اين كار مي شود. از جمله مسائلي كه مي توانند عامل اين مسأله شوند، عبارت است از: 1- پرت شدن حواس، 2- احساس ريا، 3- خجالت كشيدن هنگام خواندن نماز به صورت عادي و معمولي. هر كدام از اين سه امر، منشأ خاص خود را دارد ودرمان آن نيز شيوه مخصوص به خود را مي طلبد. {T1- پرت شدن حواس؛T} يك امر عادي و طبيعي است و براي اين كه مقداري از حواس پرتي هاي انسان كاهش يابد، بايد فشار كارهاي روزمره را كم كند و به اندازه كافي استراحت نمايد. هم چنين ذهن خود را مشغول شايدها و تمايلات آينده نكند و هر ساعت و روزي مشغول انجام تكليف همان وقت باشد. {T2- احساس ريا؛T} تند خواندن نماز و ترك مستحبات اگر به يان نيت باشد كه ديگران بفهمند من رياكار نيستم، اين خود يكي از اقسام ريا محسوب مي شود. پس ريا همان طور كه با زيبا خواندن نماز ممكن است تحقق يابد، با تند خواندن آن نيز ممكن است تحقق داشته باشد. پس چه بهتر كه آدمي نمازش را كامل و بدون عجله بخواند. از طرفي براي اين كه ريشه ريا در دلش كنده شود، اين ذكر را مدام در خاطر داشته باشد: {Hلا مؤثّر في الوجود الاّ اللَّه H}؛ {Mدر عالم كارگزاري غير از خدا نيست M}. {T3- خجالتي بودن؛T} مي تواند داراي منشأ و اسباب مختلفي باشد، مثلاً انسان در محيطي بزرگ شده باشد كه با ديدي تحقيرآميز به نماز و عبادت نگاه مي كرده اند و يا اطرافيان او معمولاً فرائض ديني را علني و بلند انجام نمي داده اند و... . در هر حال علاج آن ساده است. با خود تصميم بگيريد به هر قيمتي كه شده حتماً نمازهايتان را در جمع بخوانيد و نمازهاي صبح و مغرب و عشا را بلند قرائت كنيد. آن قدر اين كار را تكرار كنيد تا برايتان صد در صد عادي گردد. در خاتمه هميشه سعي كنيد اعتماد به نفس داشته باشيد. خود را در حد معقول و منطقي قبول داشته باشيد و هميشه مجذوب ديگران نشويد و با استقلال رأي، نظر ديگران را مورد نقد قرار دهيد. در پايان گفتني است كه مهم ترين راه حل مشكل شما، شركت در نمازهاي جماعت است. سعي كنيد، نمازهايتان را در مسجد و نمازخانه و به جماعت بخوانيد. شركت در نمازجماعت و حضور در جمع مؤمنان، روحيه شما را تقويت خواهد كرد و از نظر رواني ميزان اجتماعي شدن شما را بالا خواهد برد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.