مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22549 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:1

رمز موفقيت در تحصيل چيست؟
موفقيت در هر كاري مرهون سه امر است: 1- شناحت هدف، 2- برنامه ريزي، 3- همت و تلاش. با توكل بر خداوند و اجراي سه ركن فوق يقيناً به هدف خواهيد رسيد. {Sپا فشاري و استقامت ميخ سزد ار عبرت بشر گردد# بر سرش هر چه بيشتر كوبي پافشاريش بيشتر گرددS} يكي از دانشمندان بزرگ مشهور به «ابو جعرانه» موفقيت خود را در درس آموزي از حشره اي به نام «جعرانه» مي داند. وي مي گويد: در مسجد جامع دمشق كنار ستوني صاف نشسته بودم. جعرانه (حيواني شبيه سوسك) را ديدم كه مي خواهد از ستون بالا برود و كنار شعله اي كه بالاي ستون مي سوخت بنشيند. من از اول شب تا صبح كنار آن ستون بودم. حشره هفتصد بار سعي نمود بالا برود ولي هر بار به پايين سقوط مي كرد. زيرا ستون صاف و لغزنده بود، از تلاش و همت آن حشره تعجب كردم. برخاستم وضو ساختم و باز گشتم ديدم حشره به بالاي ستون رفته و كنار شعله چراغ پي سوز آرميده است. بلي برادر عزيز! {Sزكوشش به هر چيز خواهي رسيد# به هر چيز خواهي كما هي رسيدS} شما قصد داريد درس بخوانيد و پيشرفت كرده و به آرزوهاي خود برسيد. بنابراين از مشكلات نهراسيد. تلاش كنيد بالاخره موفقيت را در آغوش خواهيد گرفت. «سكاكي» از دانشمندان بزرگ نيز در سن چهل سالگي به درس خواندن روي آورد. وي چنان كم استعداد بود كه راه حجره اش را گم مي كرد. اما با تلاش توانست به يكي از دانشمندان بزرگ تبديل گردد كه نگارش هاي وي پس از 12 يا 13 قرن هنوز به عنوان متن درسي پا برجاست. اكنون شما بايد: اولا؛ عزم و همت خود را محكم كنيد. ثانياً؛ با مشورت با افراد خبره نحوه درس خواندن خود را اصلاح كنيد. براي اوقات شبانه روز خود برنامه ريزي نماييد. ساعات اوليه صبح را نخوابيد و سعي كنيد در آن ساعات درس بخوانيد. براي خود هم مباحثه انتخاب كنيد و تمامي دروس را بدون استثنا با او مباحثه و گفت و گو كنيد. ثالثا؛ حتي الامكان در ميان افراد قوي و خوش استعداد كسي را پيدا كنيد كه با شما در درس هايي كه ضعيف هستيد همكاري كند و با برنامه ريزي حساب شده هر هفته يك يا چند جلسه به شما آموزش دهد و اگر مشكل شما در چند درس مختلف باشد مي توانيد در مورد هر كدام يك نفر جداگانه پيدا كنيد كه موجب تضييع وقت زياد يك نفر نشود. به نظر مي رسد انجام اين كار براي شما بسيار اساسي و كارساز است. حتي الامكان بايد بكوشيد دوستاني براي انجام آن پيدا كنيد. در پايان نيز شما را به خواندن آيات 10 - 12 سوره تحريم توصيه مي كنيم. بايد بدانيد كه شما رسالتي سنگين داريد، چرا كه شما در جايي كه عوامل گمراهي زياد است، تصميم بر ايمان و تقوا گرفته ايد و اين بي نهايت در پيشگاه خدواند ارزش دارد؛ زيرا تلاش در محيط سخت، جهادي بزرگ است و قطعاً خداوند شما را ياري خواهد كرد: {A{/Bوَ اَلَّذِينَ جاهَدُوا فِينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا{w1-6w}{I29:69I}/}A}.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.