مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22607 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

چگونه بدبيني را از خود دور نمايم؟
سوء ظن نسبت به ديگران موجب وارد شدن ضررهاي فراوان معنوي و حتي مادي به انسان مي گردد: حضرت علي(ع) فرمود: «مراقب باش كه سوء ظن بر تو غلبه پيدا نكند، به درستي كه بدگماني هيچ رفاقتي را بين تو و دوستت باقي نمي گذارد»، {V(بحارالانوار، ج 77، ص 207)V}. در اسلام شديداً از ترتيب اثر دادن به گمان هاي بيهوده و بي اساس منع گشته و از انسان ها خواسته شده تا زماني كه به مسأله اي يقين و علم پيدا نكرده اند، درباره آن قضاوت نكنيد؛ چرا كه عمل به ظنّ و گمان رابطه بين آدميان را دچار تشويش و سستي كرده واعتماد را در جامعه از بين مي برد. حضرت علي(ع) فرمود: {Hسُوءُ الظنّ يُفسِدُ الاُمُورَ و يُبْعِثُ عَلَي السُّرُورِH}{M؛ گمان بد كارها را فاسد كرده و انسان را بر كارهاي زشت وامي داردM}، {V(غررالحكم، حرف سين، لفظ «سوء»)V}. حتي در حديثي از رسول اكرم(ص) وارد شده است: «كسي كه به برادر خود سوء ظن داشته باشد به تحقيق به خداوند بدي نموده است، زيرا خداوند فرموده: {H{/Bاِجْتَنِبُوا كَثِيراً مِنَ اَلظَّنِ {w5-8w}{I49:12I}/}H}{M؛ از بسياري از گمان هاي بي اساس دوري كنيدM}، {V(ميزان الحكمه، ج 5، ص 625)V}. پس به مجرد اين كه كلام و يا عملي را از دوست خويش مشاهده كرديم، نبايد آن را بر بدي و سوء قصد وي حمل نماييم. هم چنين نبايد ديگران را بدون دليل و مدرك، متهم به كارهاي زشت كنيم و... . پيشوايان ديني و امامان(ع) از ما خواسته اند كه كارهاي برادران مسلمان خود را بر بهترين شكل حمل نماييم و حتي اگر حمل بر صحت و درستي آن مشكل است، تلاش كنيم تا وجه خوبي برايش پيدا كرده واز هرگونه بدگماني تا قبل از مرحله علم بپرهيزيم، {V(بحارالانوار، ج 75، ص 196)V}. در غير اين صورت هميشه انسان از ديگران و گفتار و كردار آنان وحشت داشته و چنين خواهد پنداشت كه هر عملي كه انجام مي دهند عليه او صادر گرديده است. گفتني است كه اين امر از صفات منافقان است. قرآن كريم در وصف منافقين مي فرمايد: «آنان مانند چوبي خشك بر ديوارند كه هر صدايي بشنوند بر زيان خويش پندارند»، {V(سوره منافقون، آيه 3)V}. بدگماني نسبت به تمامي مردم ممنوع و مذموم است؛ چه رسد به دوستاني كه آنان را قبلاً امتحان نموده و براي رفاقت با خود برگزيده ايم. {Tاما راه هاي مبارزه:T} الف) مطالعه آيات واخباري كه در مذمت سوء ظن آمده است. براي اين منظور به كتاب هاي اخلاقي از قبيل: 1- نقطه هاي آغاز در اخلاق عملي، مهدوي كني 2- معراج السعاده، مرحوم نراقي 3- اخلاق اسلامي، ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقي ب ) هرگاه به كسي سوء ظن پيدا كرديد، در عمل هيچ تأثير و نقشي به آن ندهيد؛ بلكه سعي كنيد با فرد مورد سوء ظن، رفتاري آميخته با حسن ظن داشته باشيد. در اين صورت اين خوي ناپسند، ضعيف شده و از بين خواهد رفت. ج ) هرگاه كه مورد حمله سوء ظن واقع شديد، به خدا پناه ببريد و با استعاذه و استغفار، از او مدد بطلبيد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.