مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:22980 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:1

بنده به مسائل ديني پايبندم ولي نسبت به شركت در نماز جماعت دانشكده بي علاقه ام، لطفا مرا راهنمايي كنيد؟
يمان و اعتقاد به مسائل ديني در امثال شما جوانان قابل ستايش است. بي علاقگي به نماز جماعت و... بدون دليل نيست. بايد ديد دليل اين بي رغبتي چيست و سپس در صدد رفع آن بر آمد تا معلول آن نيز (بي علاقگي) به نماز جماعت برطرف شود. بايد ديد با وجود اين كه مقتضي براي شركت در نماز جمعه (ايمان راسخ به دين و احكام آن) در شما وجود دارد مانع چيست؟ شناسايي مانع بيش تر به عهده خود شما است ؛ چه اين كه انسان به اوضاع و احوال و شرايط روحي و محيطي خودش، بيشتراز هر كس ديگر آگاه است قرآن مي فرمايد: {A{/Bبَلِ اَلْإِنْسانُ عَلي نَفْسِهِ بَصِيرَةٌ{w1-5w}{I75:14I}/}A}؛ {Mانسان نسبت به خودش آگاهي و شناخت داردM}، {V(قيامت، آيه 14)V} در عين حال، بر اساس احتمالاتي در مورد بي علاقگي شما، راه كارهاي زير ارائه مي شود: يكم، بي علاقگي، ممكن است به سبب وضعيت خاص روحي شما باشد. انسان از نظر روحي نواساناتي دارد ؛ گاهي به جهت دوري از خانواده، مشكلات درسي و يا عوامل ديگري، دچار خستگي روحي مي شود. يكي از پيامدهايي كه اين خستگي ها به دنبال دارد، كاهش علايق و سطح كار آمدي انسان در زمينه هاي مختلف است. دوم، جو دانشگاه و همكلاسي ها يا هم اتاقي ها، ممكن است شما را تحت تأثير قرار دهند. سوم، غفلت از اهميت نماز جماعت و عدم اطلاع و آگاهي كافي از تأكيداتي كه نسبت به نماز جماعت و اثراتي كه در زندگي انسان دارد، يكي ديگر از دلايل اين مشكل است و... در هر حال با توجه به احتمالات ياد شده رعايت راه كارهاي زير مي تواند مفيد واقع شود: {Tالف) بر اساس احتمال اول: T} 1- فشار كاري خودتان را كاهش دهيد. 2- ورزش را جرء برنامه هاي ضروري روزانه ات قرار دهيد. 3- هنگام احساس غمگيني و افسردگي حدود ده دقيقه دوش آب ولرم بگيريد و يا به استخر برويد. 4- با افراد با نشاط و شوخ طبع معاشرت كنيد. 5- از تنها ماندن بپرهيزيد. 6- از ورود افكار منفي به ذهنتان جلوگيري كنيد و بيش تر به جنبه هاي مثبت زندگي خودتان بينديشيد. {Tب) بر اساس احتمال دوم: T} 1- اگر دوستان يا هم اتاقي هاي شما نسبت به نماز به ويژه نماز جماعت بي مبالات هستند، در هم نشيني با آن ها تجديد نظر كنيد و در صورتي كه نمي توانيد آنان را تحت تأثير مثبت قرار دهيد، هر چه زودتر از آنان جدا شويد و دوستان بهتري انتخاب نماييد. 2- به خودتان تلقين كنيد كه «من نبايد تحت تأثير شرايط موجود و جوّ حاكم بر دانشگاه ها قرار گيرم. بايد به معتقدات خودم از جمله نماز جماعت پايبند باشم و...» 3- دقايقي چند قبل از نماز وضو بگيريد و هنگام وضو با ذكر صلوات و قرائت سوره «اناانزلنا...» خودتان را براي حضور در نماز جماعت آماده كنيد. 4- با افرادي كه به نماز جماعت اهتمام ويژه اي مي دهند، معاشرت كنيد. 5- از شيوه تنبيه و تشويق استفاده كنيد، مثلاً اگر يك روز بدون دليل به نماز جماعت حاضر نشديد خود را جريمه كنيد. 6- با توسل به اهل بيت(ع) از خداوند بخواهيد كه توفيق شركت در نماز جماعت را به شما عنايت فرمايد. 7- از گناهان كبيره و صغيره اجتناب كنيد. {Tج) بر اساس احتمال سوم: T} 1- احكام نماز جماعت را در رساله عمليه مطالعه كنيد. 2- حداقل يك كتاب در مورد اهميت نماز جماعت مطالعه كنيد. 3- احوالات علما و اولياي خدا را در كتاب هاي مربوط بخوانيد. در اين رابطه ر.ك: 1- سيماي فرزانگان، رضا مختاري 3- نماز فرزانگان، عباس عزيزي مطمناً با به كارگيري راه كارهاي ياد شده و توكل بر خداوند متعال، بر اين مشكل غلبه خواهيد كرد چه اين كه همين نگراني شما دليل بر اين است كه خداوند به شما نظر دارد و دوست دارد شما سعادت مند شويد.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.