مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23207 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:4

چگونه خجالت كشيدن را از خود دور كنم؟
ه نظر مي آيد مشكلي كه مطرح كرده ايد، همه ناشي از همان احساس خودكم بيني، عدم اعتماد به نفس و تلقي منفي نسبت به توانمندي هاي خود مي باشد؛ بنابراين سعي كنيد براي مقابله با اين مشكل، به راه كارهاي زير عمل كنيد: الف) ابتدا سعي كنيدنقاط مثبت زندگي خود را در يك كاغذ يادداشت كنيد و همراه داشته باشيد؛ از جمله موفقيت تحصيلي و راه يابي به دانشگاه. هرگاه فكر منفي به ذهن شما خطور مي كند، به آن نكات مثبت نگاه كنيد. ب ) سعي كنيد به توانايي هاي خود بيشتر فكر كنيد و اگر نكته ي مثبت ديگري به ذهنتان آمد، به ليست قبلي اضافه كنيد. ج ) روابط اجتماعي خود را با روش هاي زير تقويت كنيد: 1- در سلام كردن، پيش قدم باشيد، حتي به افراد كوچك تر از خود. 2- به سلام اكتفا نكنيد و سعي كنيد با افرادي كه با شما آشنا يا خويشاوندند، بعد از سلام، احوال پرسي كنيد. 3- در كلاس يا در كانون هاي فرهنگي مسؤوليتي هر چندكوچك را بپذيريد و سعي كنيد آن را خوب انجام دهيد. 4- دائماً به خود تلقين كنيد كه «تو مي تواني در كارها موفق باشي»، «تو از عهده ي اين كار برمي آيي» و... 5- كمتر در خلوت و تنهايي باشيد و سعي كنيد تا آنجا كه امكان دارد، تنها نباشيد، مگر به اندازه ي ضرورت. 6- اگر گناهي مرتكب شده ايد، توبه كنيد و مطمئن باشيد كه خداوند شما را مي بخشد، حتي شما را دوست دارد، زيرا خداوند هم توبه را مي پذيرد و هم توبه كننده را دوست دارد. خصوصاً اگر فرد توبه كننده جوان باشد. 7- هرگز از لطف و مغفرت خداوند مأيوس نباشيد و همواره با اميد زندگي كنيد. 8- داستان ها و لطيفه هاي جالب و غيرزننده را از ديگران يا كتابهاي يادبگيريد و آنها را در جمع دوستان، به تناسب تعريف كنيد. 9- به ديگران محبت كنيد و تا حد امكان دلسوزي خود را به آنها نشان دهيد. 10- هر وقت احساس كسالت مي كنيد، در صورت امكان يك دوش آب ولرم (نه سرد و نه گرم) بگيريد. 11- هر روز نيم ساعت ورزش مورد علاقه ي خود را انجام دهيد. 12- علاوه بر درس، هنر ديگري را ياد بگيريد، مثل آشپزي، خياطي، گلدوزي، خطاطي، نقاشي و....

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.