مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23234 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

با وجود داشتن حافظه خوب علاقه زياد به درس، حوصله و انگيزه ء مطالعه ندارم. لطفا راهنمايي ام كنيد.
در ابتدا توجه شما را به اين نكته جلب مي كنيم كه رشته رياضي نياز به تلاش و كار بيشتر و حل تمرين ها و مسائل آن دارد، گرچه از حافظه قوي برخورداريد ولي دروس و مطالب رياضي و انتزاعي محتاج به دقت و تفكر است و بايد وقت بيشتري را در اين زمينه صرف كنيد و صرف وجود علاقه و داشتن حافظه كافي نيست، بنابراين به منظور استفاده بهينه از اين دو عامل مهم و تأثيرگذار در موفقيت و پيشرفت لازم است به 3 مطلب ديگر توجه شود تا انگيزه كافي براي تلاش بيشتر در تحصيل علم ايجاد شود و به تدريج كم حوصلگي نسبت به مطالعه و ادامه تحصيل برطرف شود. آن 3 موضوع عبارتند از: 1- هدف، 2- اراده، 3- برنامه. ابتدا هدف از تحصيل علم و ورود به دانشگاه را براي خويش ترسيم كرده و به خاطر بسپاريد و گاهي اوقات آن را مرور كنيد. ديگر اين كه با تقويت اراده خويش براي رسيدن به هدف يا اهداف معين شده، جدي تر حركت كنيد و با خودعهد كنيد و تصميم جدي و قاطع بگيريد كه به هدف مشخص خود بايد نائل شويد. سوم اين كه برنامه مدون و دقيق و متناسب با شرايط و توانايي هاي خويش تدوين كرده و براساس آن به انجام فعاليت هاي شبانه روزي خود بپردازيد. بدين منظور جدولي را تهيه نموده در يك ستون (عمودي) ايام هفته را در ستون ديگر (افقي) ساعات شبانه روز را يادداشت كنيد و تمام فعاليت ها را (كلاس، مطالعه، استراحت، نماز، ورزش، خواب و...) را متناسب با زمان خاص خود در جدول نوشته و سعي كنيد طبق جدول پيشنهادي خويش عمل كنيد. لازم به ذكر است حتي المقدور مطالعات خود را در كتابخانه يا سالن مطالعه خوابگاه انجام دهيد تا شوق و انگيزه لازم را ايجاد كند و يا در صورت امكان - نسبت به بعضي دروس - دسته جمعي مطالعه كنيد و به عبارت ديگر مباحثه كنيد و مطالب را براي يكديگر - با يك يا دو همكلاسي ديگر - بازگو نماييد. آنچه در پايان به آن تأكيد مي شود اين است كه انسان بدون داشتن هدف - و توجه و تذكر به آن - و اراده قوي و جدي و برنامه مدون و دقيق، انگيزه كافي براي حركت نخواهد داشت و چه بسا از تلاش باز ايستد، گرچه علاقه و استعداد و توانايي در فرد وجود داشته باشد. به نظر مي رسد مشكل عمده شما در عدم انگيزه براي مطالعه باشد، بنابراين بهترن راه حل برايتان بالا بردن انگيزه مي باشد «نيرويي كه شما را به انجام هر كاري وادار مي كند» شما اگر قدرت انگيزه خود را براي ادامه تحصيل و مطالعه مدون بالا ببريد كمك بزرگي در حق خودتان كرده ايد «عكس آن زماني كه نباشد موفقيت نيست اين گفته در شكل زير نشان داده شده است. ايجاد انگيزه نشود >--- تلاش براي انجام كار نمي شود >--- موفقيت حاصل نمي شود همچنين براي بهبود رفتار و پيشرفت در يادگيري يكي از مطالب مهم ايجاد احساس نياز و علاقه به مطالب آموختني است كه در شكل شماره زير نشان داده شده است. احساس نياز مي كنم >--- به انجام آن راغب هستم >--- براي حصول آن تلاش مي كنم >--- موفق مي شوم

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.