مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23237 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:1

چگونه فكر خود را توسعه دهيم؟ تقواي فكري چگونه است؟
نوشته ايد «هر وقت تصميم به فكر كردن در مورد خدا يا اصول دين گرفتم فكر و ذهن من در يك حدود خاص و كوچك جولان و مانور دارد». يكي از راه هاي توسعه فكر، اين است كه مواد تفكر خود را افزايش دهيد يعني مطالب بيشتري را بياموزيد و در ذهن خود ذخيره كنيد. هر چه معلومات بيشتري داشته باشيد قدرت تفكر شما بيشتر خواهد شد. و نيز شكل هاي مختلف تفكر را نيز بياموزيد تا دانسته هاي خود را به روش هاي متنوع تري بتوانيد چينش و نظم دهيد. {Tجايگاه تقوي در تفكر صحيح: T} بايد دانست كه صِرف آگاهي منطقي از روش تفكر، براي بهره مندي از تفكر صحيح كافي نيست. فاسق و كافر نيز مانند مؤمن مي توانند از قواعد منطقي تفكر آگاه باشند ولي از تفكر صحيح بهره مند نيستند. مشكل آنان در كجا است؟ انسان علاوه بر فطرت حق جو و عقل يك سلسله غرايز جسماني نيز دارد مانند شهوت جنسي و شهوت مال و قدرت. و نيز داراي عواطفي مانند عشق و كينه و نفرت و دلباختگي و خشم و رفقت و دلسوزي و... است. هرگاه اين غرايز و عواطف در حالت معتدل باشند عقل كه همواره قادر به تفكر صحيح است و نيز فطرت كه خوب و بد را مي شناسد، {V(شمس/7)V} مي توانند انسان را نجات دهند و انسان نداي فطرت و حكم عقل را مي شنود. اما هرگاه اين غرايز و عواطف از حالت اعتدال خارج شوند و به افراط و تفريط كشيده شوند. مثلاً شهوت جنسي طغيان كند يا طوفان خشم و كينه وجود انسان را فرا گيرد ديگر حكم عقل و نداي فطرت شنيده نمي شود. مانند وقتي كه سخنران سخنان خود را فرياد مي زند اما هياهوي جمعيت مانع از شنيدن آن مي شود. تقواي الهي باعث مي شود همه غرايز و عواطف انسان در حالت اعتدال قرار گرفته، از افراط و تفريط مصون بمانند و فضا براي شنيدن حكم عقل و نداي فطرت سالم بماند. قرآن مي فرمايد: {A{/Bوَ جَحَدُوا بِها وَ اِسْتَيْقَنَتْها أَنْفُسُهُمْ ظُلْماً وَ عُلُوًّا{w1-9w}{I27:14I}/}A}، {V(نمل، آيه 14) V}و {A{/Bوَ مَنْ يَتَّقِ اَللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً{w28-34w}{I65:2I}/}A}، {V(طلاق، آيه 2) V}و {A{/Bاِتَّقُوا اَللَّهَ وَ يُعَلِّمُكُمُ اَللَّهُ {w138-142w}{I2:282I}/}A}، {V(بقره، آيه 282)V}. يعني تقوي باعث شناخت خوب از بد مي شود و خدا به انسان معرفت و علم عطا كند. پس طغيان غرايز و عواطف موانع شناخت، و تقواي الهي رفع موانع شناخت است. خلاصه آن كه براي ارتقاي تفكر بايد به دو بخش پرداخت: 1- تقويت مواد و شكل تفكر: يعني اولاً معلومات را افزايش داد و ثانياً چينش هاي مختلف و متنوع معلومات را تمرين كرد. 2- رفع موانع شناخت: يعني با رعايت تقوا، غرايز و عواطف را در حد اعتدال كنترل كرد تا فضاي سالم براي تفكر حاصل آيد. براي مطالعه بيشتر ر.ك: علامه طباطبايي، تفسير الميزان، ج 5، ص 273 - 292، «كلام في طريق التفكر الذي يهدي اليه القرآن»، ذيل آيات 15 - 19 سوره مائده. شهيد مطهري، ده گفتار، گفتار دوم، ص 40 - 64.

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.